Puls Budowy — woj. zachodniopomorskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 7 882 sprawy budowlane, w tym 4 435 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 7 882 −3,5% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 7 325 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 557 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 4 435 +3,1% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 972 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 656 | 60 | 364 | 716 | — | |
| 542 | 46 | 307 | 588 | — | |
| 535 | 34 | 273 | 569 | — | |
| 516 | 33 | 269 | 549 | — | |
| 533 | 42 | 304 | 575 | — | |
| 614 | 44 | 338 | 658 | — | |
| 711 | 45 | 421 | 756 | — | |
| 693 | 57 | 388 | 750 | — | |
| 714 | 49 | 400 | 763 | — | |
| 765 | 58 | 465 | 823 | — | |
| 665 | 42 | 374 | 707 | — | |
| 656 | 57 | 398 | 713 | — | |
| 711 | 53 | 388 | 764 | 716 | |
| 633 | 26 | 348 | 659 | 588 | |
| 675 | 38 | 380 | 713 | 569 | |
| 521 | 19 | 304 | 540 | 549 | |
| 555 | 40 | 304 | 595 | 575 | |
| 637 | 64 | 358 | 701 | 658 | |
| 701 | 51 | 463 | 752 | 756 | |
| 635 | 57 | 414 | 692 | 750 | |
| 597 | 55 | 374 | 652 | 763 | |
| 645 | 71 | 433 | 716 | 823 | |
| 511 | 50 | 338 | 561 | 707 | |
| 504 | 33 | 331 | 537 | 713 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| gmina Dobra (Szczecińska) | powiat policki | 400 | 286 | +39,9% | 441 |
| gmina Stargard | powiat stargardzki | 274 | 288 | −4,9% | 295 |
| miasto Szczecin | Szczecin | 188 | 222 | −15,3% | 833 |
| miasto Koszalin | Koszalin | 161 | 147 | +9,5% | 372 |
| gmina Goleniów | powiat goleniowski | 136 | 223 | −39,0% | 258 |
| gmina Świeszyno | powiat koszaliński | 134 | 78 | +71,8% | 156 |
| gmina Kobylanka | powiat stargardzki | 123 | 149 | −17,4% | 138 |
| gmina Będzino | powiat koszaliński | 108 | 86 | +25,6% | 131 |
| gmina Police | powiat policki | 104 | 75 | +38,7% | 172 |
| gmina Kamień Pomorski | powiat kamieński | 98 | 61 | +60,7% | 121 |
| gmina Kołbaskowo | powiat policki | 85 | 51 | +66,7% | 126 |
| miasto Stargard | powiat stargardzki | 85 | 56 | +51,8% | 171 |
| gmina Wałcz | powiat wałecki | 76 | 66 | +15,2% | 101 |
| gmina Gryfice | powiat gryficki | 72 | 79 | −8,9% | 129 |
| gmina Wolin | powiat kamieński | 72 | 48 | +50,0% | 117 |
| gmina Gryfino | powiat gryfiński | 69 | 71 | −2,8% | 144 |
| gmina Sianów | powiat koszaliński | 63 | 48 | +31,3% | 94 |
| gmina Darłowo | powiat sławieński | 63 | 38 | +65,8% | 104 |
| gmina Szczecinek | powiat szczecinecki | 63 | 54 | +16,7% | 85 |
| gmina Drawsko Pomorskie | powiat drawski | 62 | 62 | 0% | 119 |
| gmina Biesiekierz | powiat koszaliński | 62 | 76 | −18,4% | 82 |
| gmina Siemyśl | powiat kołobrzeski | 59 | 66 | −10,6% | 75 |
| gmina Kołobrzeg | powiat kołobrzeski | 56 | 49 | +14,3% | 81 |
| gmina Bobolice | powiat koszaliński | 53 | 22 | +140,9% | 72 |
| gmina Dębno | powiat myśliborski | 53 | 30 | +76,7% | 73 |
| gmina Pyrzyce | powiat pyrzycki | 53 | 54 | −1,9% | 109 |
| gmina Białogard | powiat białogardzki | 52 | 44 | +18,2% | 71 |
| miasto Szczecinek | powiat szczecinecki | 52 | 67 | −22,4% | 102 |
| gmina Nowogard | powiat goleniowski | 50 | 76 | −34,2% | 79 |
| gmina Postomino | powiat sławieński | 47 | 39 | +20,5% | 89 |
| gmina Manowo | powiat koszaliński | 44 | 43 | +2,3% | 57 |
| gmina Maszewo | powiat goleniowski | 42 | 59 | −28,8% | 57 |
| gmina Trzebiatów | powiat gryficki | 41 | 36 | +13,9% | 69 |
| gmina Sławno | powiat sławieński | 39 | 28 | +39,3% | 54 |
| gmina Czaplinek | powiat drawski | 38 | 53 | −28,3% | 75 |
| gmina Złocieniec | powiat drawski | 36 | 37 | −2,7% | 86 |
| miasto Darłowo | powiat sławieński | 36 | 25 | +44,0% | 62 |
| gmina Chojna | powiat gryfiński | 33 | 20 | +65,0% | 65 |
| gmina Gościno | powiat kołobrzeski | 33 | 42 | −21,4% | 46 |
| gmina Myślibórz | powiat myśliborski | 32 | 36 | −11,1% | 65 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie zachodniopomorskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 7 882 sprawy budowlane, w tym 4 435 spraw o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. zachodniopomorskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/zachodniopomorskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.