Puls Budowy — woj. warmińsko-mazurskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowano 7 128 spraw budowlanych, w tym 3 821 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 7 128 −2,3% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 7 029 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 99 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 3 821 +3,3% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 1 433 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 586 | 8 | 290 | 594 | — | |
| 548 | 9 | 261 | 557 | — | |
| 589 | 15 | 255 | 604 | — | |
| 498 | 5 | 247 | 503 | — | |
| 463 | 9 | 215 | 472 | — | |
| 585 | 8 | 321 | 593 | — | |
| 703 | 10 | 384 | 713 | — | |
| 627 | 12 | 359 | 639 | — | |
| 610 | 7 | 332 | 617 | — | |
| 716 | 11 | 371 | 727 | — | |
| 640 | 14 | 347 | 654 | — | |
| 613 | 7 | 317 | 620 | — | |
| 665 | 12 | 370 | 677 | 594 | |
| 508 | 11 | 271 | 519 | 557 | |
| 578 | 4 | 287 | 582 | 604 | |
| 486 | 1 | 267 | 487 | 503 | |
| 499 | 10 | 266 | 509 | 472 | |
| 581 | 8 | 302 | 589 | 593 | |
| 590 | 9 | 334 | 599 | 713 | |
| 640 | 11 | 369 | 651 | 639 | |
| 677 | 10 | 383 | 687 | 617 | |
| 722 | 10 | 401 | 732 | 727 | |
| 483 | 11 | 251 | 494 | 654 | |
| 600 | 2 | 320 | 602 | 620 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| gmina Ełk | powiat ełcki | 280 | 212 | +32,1% | 330 |
| gmina Barczewo | powiat olsztyński | 135 | 129 | +4,7% | 197 |
| gmina Dywity | powiat olsztyński | 115 | 116 | −0,9% | 162 |
| gmina Iława | powiat iławski | 113 | 83 | +36,1% | 201 |
| gmina Ostróda | powiat ostródzki | 113 | 76 | +48,7% | 180 |
| gmina Purda | powiat olsztyński | 100 | 90 | +11,1% | 143 |
| gmina Giżycko | powiat giżycki | 98 | 78 | +25,6% | 142 |
| gmina Szczytno | powiat szczycieński | 96 | 100 | −4,0% | 140 |
| gmina Pisz | powiat piski | 84 | 106 | −20,8% | 159 |
| gmina Stawiguda | powiat olsztyński | 80 | 102 | −21,6% | 144 |
| gmina Działdowo | powiat działdowski | 76 | 74 | +2,7% | 139 |
| miasto Olsztyn | Olsztyn | 69 | 64 | +7,8% | 264 |
| gmina Olsztynek | powiat olsztyński | 67 | 60 | +11,7% | 119 |
| gmina Kurzętnik | powiat nowomiejski | 63 | 44 | +43,2% | 99 |
| gmina Gietrzwałd | powiat olsztyński | 61 | 66 | −7,6% | 98 |
| gmina Elbląg | powiat elbląski | 60 | 75 | −20,0% | 81 |
| gmina Jonkowo | powiat olsztyński | 60 | 74 | −18,9% | 91 |
| gmina Dobre Miasto | powiat olsztyński | 59 | 48 | +22,9% | 116 |
| gmina Pasłęk | powiat elbląski | 57 | 39 | +46,2% | 98 |
| gmina Lubawa | powiat iławski | 55 | 36 | +52,8% | 113 |
| gmina Bratian | powiat nowomiejski | 55 | 46 | +19,6% | 87 |
| gmina Morąg | powiat ostródzki | 55 | 85 | −35,3% | 76 |
| gmina Biskupiec | powiat olsztyński | 53 | 41 | +29,3% | 130 |
| miasto Elbląg | Elbląg | 52 | 104 | −50,0% | 187 |
| gmina Mrągowo | powiat mrągowski | 50 | 81 | −38,3% | 84 |
| gmina Nidzica | powiat nidzicki | 50 | 63 | −20,6% | 84 |
| gmina Lidzbark Warmiński | powiat lidzbarski | 48 | 36 | +33,3% | 71 |
| gmina Gołdap | powiat gołdapski | 45 | 50 | −10,0% | 80 |
| gmina Pasym | powiat szczycieński | 44 | 36 | +22,2% | 77 |
| gmina Olecko | powiat olecki | 41 | 46 | −10,9% | 85 |
| gmina Ruciane-Nida | powiat piski | 39 | 27 | +44,4% | 63 |
| gmina Lidzbark | powiat działdowski | 38 | 30 | +26,7% | 82 |
| gmina Orzysz | powiat piski | 37 | 17 | +117,6% | 78 |
| gmina Bartoszyce | powiat bartoszycki | 36 | 47 | −23,4% | 55 |
| gmina Milejewo | powiat elbląski | 36 | 41 | −12,2% | 44 |
| gmina Piecki | powiat mrągowski | 36 | 37 | −2,7% | 52 |
| gmina Miłomłyn | powiat ostródzki | 36 | 31 | +16,1% | 59 |
| gmina Młynary | powiat elbląski | 34 | 17 | +100,0% | 42 |
| miasto Iława | powiat iławski | 34 | 44 | −22,7% | 95 |
| gmina Rybno | powiat działdowski | 33 | 24 | +37,5% | 59 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie warmińsko-mazurskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowano 7 128 spraw budowlanych, w tym 3 821 spraw o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. warmińsko-mazurskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/warminsko-mazurskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.