Puls Budowy — woj. dolnośląskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie dolnośląskim zarejestrowano 11 942 sprawy budowlane, w tym 7 392 sprawy o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 11 942 −6,1% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 11 456 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 486 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 7 392 −0,9% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 2 148 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 150 | 84 | 735 | 1 234 | — | |
| 946 | 40 | 547 | 986 | — | |
| 849 | 44 | 490 | 893 | — | |
| 897 | 47 | 544 | 944 | — | |
| 756 | 38 | 452 | 794 | — | |
| 965 | 78 | 621 | 1 043 | — | |
| 1 097 | 57 | 691 | 1 154 | — | |
| 1 075 | 59 | 687 | 1 134 | — | |
| 1 104 | 59 | 703 | 1 163 | — | |
| 1 213 | 57 | 738 | 1 270 | — | |
| 878 | 62 | 555 | 940 | — | |
| 1 101 | 66 | 694 | 1 167 | — | |
| 1 128 | 58 | 711 | 1 186 | 1 234 | |
| 862 | 41 | 546 | 903 | 986 | |
| 1 003 | 31 | 596 | 1 034 | 893 | |
| 836 | 41 | 545 | 877 | 944 | |
| 899 | 30 | 571 | 929 | 794 | |
| 1 102 | 49 | 712 | 1 151 | 1 043 | |
| 994 | 45 | 671 | 1 039 | 1 154 | |
| 963 | 79 | 696 | 1 042 | 1 134 | |
| 988 | 39 | 672 | 1 027 | 1 163 | |
| 1 053 | 47 | 666 | 1 100 | 1 270 | |
| 814 | 24 | 529 | 838 | 940 | |
| 814 | 2 | 477 | 816 | 1 167 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| gmina Oleśnica | powiat oleśnicki | 322 | 302 | +6,6% | 376 |
| gmina Długołęka | powiat wrocławski | 206 | 205 | +0,5% | 281 |
| gmina Lubin | powiat lubiński | 181 | 230 | −21,3% | 210 |
| gmina Czernica | powiat wrocławski | 173 | 146 | +18,5% | 215 |
| gmina Kąty Wrocławskie | powiat wrocławski | 167 | 138 | +21,0% | 226 |
| gmina Jelcz-Laskowice | powiat oławski | 154 | 167 | −7,8% | 210 |
| gmina Bolesławiec | powiat bolesławiecki | 143 | 154 | −7,1% | 202 |
| gmina Siechnice | powiat wrocławski | 128 | 134 | −4,5% | 181 |
| gmina Oława | powiat oławski | 118 | 121 | −2,5% | 166 |
| gmina Trzebnica | powiat trzebnicki | 115 | 143 | −19,6% | 149 |
| gmina Kobierzyce | powiat wrocławski | 113 | 135 | −16,3% | 184 |
| gmina Wołów | powiat wołowski | 112 | 98 | +14,3% | 167 |
| gmina Kłodzko | powiat kłodzki | 111 | 108 | +2,8% | 149 |
| gmina Strzelin | powiat strzeliński | 104 | 68 | +52,9% | 147 |
| gmina Oborniki Śląskie | powiat trzebnicki | 103 | 159 | −35,2% | 129 |
| gmina Dobroszyce | powiat oleśnicki | 102 | 106 | −3,8% | 120 |
| gmina Świdnica | powiat świdnicki | 94 | 84 | +11,9% | 115 |
| gmina Bystrzyca Kłodzka | powiat kłodzki | 92 | 87 | +5,7% | 141 |
| gmina Polkowice | powiat polkowicki | 91 | 63 | +44,4% | 153 |
| gmina Żórawina | powiat wrocławski | 89 | 85 | +4,7% | 127 |
| gmina Sobótka | powiat wrocławski | 88 | 85 | +3,5% | 115 |
| gmina Milicz | powiat milicki | 84 | 76 | +10,5% | 141 |
| gmina Dzierżoniów | powiat dzierżoniowski | 81 | 78 | +3,8% | 101 |
| gmina Środa Śląska | powiat średzki | 78 | 96 | −18,8% | 116 |
| miasto Bolesławiec | powiat bolesławiecki | 72 | 71 | +1,4% | 170 |
| gmina Radwanice | powiat polkowicki | 72 | 75 | −4,0% | 82 |
| gmina Wisznia Mała | powiat trzebnicki | 71 | 140 | −49,3% | 95 |
| miasto Jelenia Góra | Jelenia Góra | 68 | 62 | +9,7% | 175 |
| gmina Jeżów Sudecki | powiat karkonoski | 66 | 52 | +26,9% | 85 |
| gmina Podgórzyn | powiat karkonoski | 66 | 78 | −15,4% | 100 |
| gmina Prusice | powiat trzebnicki | 65 | 63 | +3,2% | 78 |
| gmina Stara Kamienica | powiat karkonoski | 62 | 51 | +21,6% | 73 |
| gmina Zgorzelec | powiat zgorzelecki | 62 | 56 | +10,7% | 73 |
| gmina Miłkowice | powiat legnicki | 60 | 71 | −15,5% | 73 |
| gmina Twardogóra | powiat oleśnicki | 60 | 42 | +42,9% | 79 |
| gmina Nowogrodziec | powiat bolesławiecki | 59 | 58 | +1,7% | 88 |
| miasto Lubin | powiat lubiński | 59 | 87 | −32,2% | 125 |
| gmina Strzegom | powiat świdnicki | 58 | 62 | −6,5% | 118 |
| gmina Ząbkowice Śląskie | powiat ząbkowicki | 58 | 29 | +100,0% | 110 |
| gmina Mysłakowice | powiat karkonoski | 57 | 48 | +18,8% | 73 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie dolnośląskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie dolnośląskim zarejestrowano 11 942 sprawy budowlane, w tym 7 392 sprawy o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. dolnośląskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/dolnoslaskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.