Puls Budowy — woj. lubelskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie lubelskim zarejestrowano 11 269 spraw budowlanych, w tym 6 346 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 11 269 −3,2% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 10 554 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 715 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 6 346 +1,3% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 1 388 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 021 | 79 | 564 | 1 100 | — | |
| 812 | 42 | 441 | 854 | — | |
| 749 | 50 | 406 | 799 | — | |
| 700 | 31 | 400 | 731 | — | |
| 751 | 27 | 397 | 778 | — | |
| 998 | 55 | 572 | 1 053 | — | |
| 1 019 | 50 | 612 | 1 069 | — | |
| 979 | 45 | 558 | 1 024 | — | |
| 951 | 55 | 559 | 1 006 | — | |
| 1 113 | 66 | 622 | 1 179 | — | |
| 915 | 59 | 536 | 974 | — | |
| 992 | 87 | 598 | 1 079 | — | |
| 1 087 | 68 | 622 | 1 155 | 1 100 | |
| 825 | 45 | 463 | 870 | 854 | |
| 832 | 39 | 473 | 871 | 799 | |
| 650 | 41 | 396 | 691 | 731 | |
| 643 | 37 | 395 | 680 | 778 | |
| 980 | 75 | 597 | 1 055 | 1 053 | |
| 949 | 72 | 598 | 1 021 | 1 069 | |
| 990 | 69 | 633 | 1 059 | 1 024 | |
| 901 | 100 | 589 | 1 001 | 1 006 | |
| 1 007 | 65 | 580 | 1 072 | 1 179 | |
| 886 | 69 | 537 | 955 | 974 | |
| 804 | 35 | 463 | 839 | 1 079 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| gmina Niemce | powiat lubelski | 297 | 242 | +22,7% | 354 |
| miasto Lublin | Lublin | 256 | 256 | 0% | 826 |
| gmina Zamość | powiat zamojski | 171 | 137 | +24,8% | 201 |
| gmina Jastków | powiat lubelski | 164 | 162 | +1,2% | 205 |
| gmina Głusk | powiat lubelski | 163 | 200 | −18,5% | 183 |
| gmina Biała Podlaska | powiat bialski | 148 | 165 | −10,3% | 222 |
| gmina Niedrzwica Duża | powiat lubelski | 145 | 96 | +51,0% | 192 |
| gmina Konopnica | powiat lubelski | 136 | 173 | −21,4% | 170 |
| gmina Chełm | powiat chełmski | 119 | 123 | −3,3% | 157 |
| gmina Łuków | powiat łukowski | 116 | 106 | +9,4% | 294 |
| gmina Strzyżewice | powiat lubelski | 100 | 83 | +20,5% | 124 |
| gmina Tomaszów Lubelski | powiat tomaszowski | 96 | 85 | +12,9% | 119 |
| gmina Jabłonna | powiat lubelski | 84 | 99 | −15,2% | 101 |
| gmina Wólka | powiat lubelski | 84 | 84 | 0% | 114 |
| gmina Ryki | powiat rycki | 84 | 71 | +18,3% | 145 |
| gmina Łęczna | powiat łęczyński | 71 | 66 | +7,6% | 105 |
| gmina Puławy | powiat puławski | 68 | 92 | −26,1% | 84 |
| gmina Spiczyn | powiat łęczyński | 67 | 57 | +17,5% | 80 |
| gmina Lubartów | powiat lubartowski | 66 | 53 | +24,5% | 95 |
| gmina Garbów | powiat lubelski | 66 | 53 | +24,5% | 89 |
| gmina Biłgoraj | powiat biłgorajski | 65 | 85 | −23,5% | 116 |
| gmina Bełżyce | powiat lubelski | 62 | 60 | +3,3% | 98 |
| gmina Opole Lubelskie | powiat opolski | 61 | 45 | +35,6% | 113 |
| gmina Międzyrzec Podlaski | powiat bialski | 60 | 60 | 0% | 159 |
| miasto Zamość | Zamość | 60 | 51 | +17,6% | 137 |
| gmina Mełgiew | powiat świdnicki | 59 | 102 | −42,2% | 70 |
| miasto Biłgoraj | powiat biłgorajski | 58 | 41 | +41,5% | 102 |
| gmina Radzyń Podlaski | powiat radzyński | 55 | 42 | +31,0% | 91 |
| gmina Milejów | powiat łęczyński | 53 | 56 | −5,4% | 67 |
| gmina Cyców | powiat łęczyński | 52 | 33 | +57,6% | 80 |
| gmina Stanin | powiat łukowski | 51 | 20 | +155,0% | 103 |
| miasto Chełm | Chełm | 51 | 73 | −30,1% | 101 |
| gmina Bychawa | powiat lubelski | 50 | 41 | +22,0% | 79 |
| miasto Biała Podlaska | Biała Podlaska | 47 | 55 | −14,5% | 114 |
| gmina Susiec | powiat tomaszowski | 46 | 41 | +12,2% | 64 |
| gmina Ludwin | powiat łęczyński | 45 | 49 | −8,2% | 55 |
| gmina Modliborzyce | powiat janowski | 41 | 33 | +24,2% | 60 |
| gmina Borki | powiat radzyński | 40 | 24 | +66,7% | 55 |
| gmina Janów Lubelski | powiat janowski | 38 | 52 | −26,9% | 85 |
| gmina Kazimierz Dolny | powiat puławski | 38 | 38 | 0% | 51 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie lubelskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie lubelskim zarejestrowano 11 269 spraw budowlanych, w tym 6 346 spraw o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. lubelskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/lubelskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.