Puls Budowy — woj. śląskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie śląskim zarejestrowano 19 699 spraw budowlanych, w tym 10 810 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 19 699 −8,8% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 18 153 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 1 546 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 10 810 −4,6% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 2 934 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 920 | 287 | 1 058 | 2 207 | — | |
| 1 413 | 206 | 776 | 1 619 | — | |
| 1 433 | 154 | 777 | 1 587 | — | |
| 1 381 | 158 | 791 | 1 539 | — | |
| 1 261 | 164 | 754 | 1 425 | — | |
| 1 693 | 191 | 1 007 | 1 884 | — | |
| 1 664 | 188 | 995 | 1 852 | — | |
| 1 739 | 161 | 1 034 | 1 900 | — | |
| 1 690 | 183 | 1 016 | 1 873 | — | |
| 1 894 | 208 | 1 168 | 2 102 | — | |
| 1 548 | 180 | 919 | 1 728 | — | |
| 1 691 | 204 | 1 034 | 1 895 | — | |
| 1 760 | 214 | 1 035 | 1 974 | 2 207 | |
| 1 349 | 92 | 768 | 1 441 | 1 619 | |
| 1 459 | 108 | 793 | 1 567 | 1 587 | |
| 1 296 | 83 | 786 | 1 379 | 1 539 | |
| 1 337 | 108 | 849 | 1 445 | 1 425 | |
| 1 741 | 134 | 1 077 | 1 875 | 1 884 | |
| 1 660 | 137 | 984 | 1 797 | 1 852 | |
| 1 564 | 142 | 952 | 1 706 | 1 900 | |
| 1 588 | 136 | 964 | 1 724 | 1 873 | |
| 1 672 | 168 | 968 | 1 840 | 2 102 | |
| 1 366 | 129 | 824 | 1 495 | 1 728 | |
| 1 361 | 95 | 810 | 1 456 | 1 895 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| miasto Rybnik | Rybnik | 269 | 239 | +12,6% | 507 |
| miasto Jaworzno | Jaworzno | 256 | 242 | +5,8% | 579 |
| miasto Częstochowa | Częstochowa | 229 | 237 | −3,4% | 503 |
| miasto Bielsko-Biała | Bielsko-Biała | 220 | 251 | −12,4% | 463 |
| miasto Dąbrowa Górnicza | Dąbrowa Górnicza | 199 | 157 | +26,8% | 293 |
| gmina Pszczyna | powiat pszczyński | 198 | 204 | −2,9% | 365 |
| miasto Katowice | Katowice | 194 | 179 | +8,4% | 606 |
| miasto Tarnowskie Góry | powiat tarnogórski | 192 | 194 | −1,0% | 403 |
| gmina Jasienica | powiat bielski | 187 | 168 | +11,3% | 267 |
| gmina Łodygowice | powiat żywiecki | 177 | 178 | −0,6% | 208 |
| miasto Mikołów | powiat mikołowski | 161 | 141 | +14,2% | 250 |
| miasto Sosnowiec | Sosnowiec | 160 | 121 | +32,2% | 387 |
| miasto Orzesze | powiat mikołowski | 157 | 156 | +0,6% | 187 |
| gmina Gorzyce | powiat wodzisławski | 150 | 144 | +4,2% | 199 |
| gmina Lipowa | powiat żywiecki | 141 | 151 | −6,6% | 162 |
| miasto Żory | Żory | 141 | 146 | −3,4% | 274 |
| miasto Jastrzębie-Zdrój | Jastrzębie-Zdrój | 139 | 151 | −7,9% | 253 |
| miasto Gliwice | Gliwice | 137 | 134 | +2,2% | 518 |
| miasto Wodzisław Śląski | powiat wodzisławski | 134 | 145 | −7,6% | 224 |
| miasto Żywiec | powiat żywiecki | 131 | 176 | −25,6% | 215 |
| miasto Racibórz | powiat raciborski | 119 | 133 | −10,5% | 270 |
| gmina Czechowice-Dziedzice | powiat bielski | 116 | 139 | −16,5% | 244 |
| gmina Mierzęcice | powiat będziński | 112 | 66 | +69,7% | 135 |
| gmina Wilamowice | powiat bielski | 112 | 107 | +4,7% | 144 |
| gmina Koziegłowy | powiat myszkowski | 108 | 107 | +0,9% | 134 |
| gmina Czerwionka-Leszczyny | powiat rybnicki | 108 | 151 | −28,5% | 181 |
| miasto Mysłowice | Mysłowice | 104 | 138 | −24,6% | 252 |
| miasto Ruda Śląska | Ruda Śląska | 99 | 115 | −13,9% | 291 |
| gmina Radziechowy-Wieprz | powiat żywiecki | 97 | 75 | +29,3% | 129 |
| miasto Zabrze | Zabrze | 97 | 94 | +3,2% | 353 |
| miasto Ustroń | powiat cieszyński | 96 | 71 | +35,2% | 133 |
| gmina Mstów | powiat częstochowski | 93 | 96 | −3,1% | 169 |
| miasto Piekary Śląskie | Piekary Śląskie | 91 | 127 | −28,3% | 212 |
| gmina Bobrowniki | powiat będziński | 89 | 117 | −23,9% | 121 |
| miasto Myszków | powiat myszkowski | 86 | 124 | −30,6% | 136 |
| miasto Czeladź | powiat będziński | 84 | 54 | +55,6% | 128 |
| gmina Porąbka | powiat bielski | 83 | 70 | +18,6% | 134 |
| gmina Bojszowy | powiat bieruńsko-lędziński | 83 | 76 | +9,2% | 101 |
| gmina Skoczów | powiat cieszyński | 82 | 89 | −7,9% | 114 |
| gmina Psary | powiat będziński | 81 | 105 | −22,9% | 99 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie śląskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie śląskim zarejestrowano 19 699 spraw budowlanych, w tym 10 810 spraw o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. śląskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/slaskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.