Puls Budowy — woj. podkarpackie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie podkarpackim zarejestrowano 9 814 spraw budowlanych, w tym 6 672 sprawy o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 9 814 −7,8% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 9 377 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 437 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 6 672 −7,7% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 1 420 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 006 | 93 | 754 | 1 099 | — | |
| 733 | 74 | 576 | 807 | — | |
| 709 | 55 | 515 | 764 | — | |
| 667 | 50 | 482 | 717 | — | |
| 729 | 43 | 544 | 772 | — | |
| 902 | 42 | 656 | 944 | — | |
| 911 | 48 | 636 | 959 | — | |
| 785 | 64 | 561 | 849 | — | |
| 892 | 34 | 615 | 926 | — | |
| 963 | 58 | 673 | 1 021 | — | |
| 810 | 40 | 587 | 850 | — | |
| 897 | 45 | 632 | 942 | — | |
| 883 | 57 | 649 | 940 | 1 099 | |
| 752 | 44 | 535 | 796 | 807 | |
| 777 | 45 | 506 | 822 | 764 | |
| 579 | 24 | 406 | 603 | 717 | |
| 680 | 28 | 437 | 708 | 772 | |
| 890 | 36 | 636 | 926 | 944 | |
| 810 | 33 | 592 | 843 | 959 | |
| 840 | 31 | 604 | 871 | 849 | |
| 814 | 46 | 581 | 860 | 926 | |
| 863 | 47 | 623 | 910 | 1 021 | |
| 697 | 28 | 518 | 725 | 850 | |
| 792 | 18 | 585 | 810 | 942 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| miasto Rzeszów | Rzeszów | 281 | 256 | +9,8% | 471 |
| gmina Sędziszów Małopolski | powiat ropczycko-sędziszowski | 146 | 128 | +14,1% | 181 |
| gmina Ropczyce | powiat ropczycko-sędziszowski | 137 | 114 | +20,2% | 177 |
| gmina Kolbuszowa | powiat kolbuszowski | 136 | 109 | +24,8% | 192 |
| gmina Pysznica | powiat stalowowolski | 131 | 88 | +48,9% | 155 |
| gmina Głogów Małopolski | powiat rzeszowski | 130 | 112 | +16,1% | 192 |
| gmina Dębica | powiat dębicki | 101 | 101 | 0% | 134 |
| gmina Świlcza | powiat rzeszowski | 101 | 100 | +1,0% | 137 |
| gmina Trzebownisko | powiat rzeszowski | 101 | 133 | −24,1% | 152 |
| miasto Krosno | Krosno | 100 | 107 | −6,5% | 194 |
| gmina Boguchwała | powiat rzeszowski | 99 | 103 | −3,9% | 134 |
| miasto Tarnobrzeg | Tarnobrzeg | 95 | 86 | +10,5% | 134 |
| gmina Sanok | powiat sanocki | 93 | 119 | −21,8% | 113 |
| gmina Leżajsk | powiat leżajski | 87 | 92 | −5,4% | 122 |
| gmina Strzyżów | powiat strzyżowski | 84 | 94 | −10,6% | 121 |
| gmina Łańcut | powiat łańcucki | 82 | 91 | −9,9% | 118 |
| gmina Czarna | powiat dębicki | 81 | 86 | −5,8% | 95 |
| gmina Grębów | powiat tarnobrzeski | 80 | 63 | +27,0% | 100 |
| gmina Wiązownica | powiat jarosławski | 79 | 85 | −7,1% | 113 |
| miasto Jarosław | powiat jarosławski | 78 | 72 | +8,3% | 137 |
| gmina Pilzno | powiat dębicki | 77 | 82 | −6,1% | 101 |
| gmina Żyraków | powiat dębicki | 77 | 75 | +2,7% | 106 |
| gmina Brzozów | powiat brzozowski | 75 | 69 | +8,7% | 117 |
| miasto Mielec | powiat mielecki | 75 | 121 | −38,0% | 142 |
| gmina Mielec | powiat mielecki | 73 | 72 | +1,4% | 92 |
| gmina Krasne | powiat rzeszowski | 70 | 91 | −23,1% | 76 |
| gmina Jarosław | powiat jarosławski | 69 | 76 | −9,2% | 104 |
| gmina Radomyśl Wielki | powiat mielecki | 67 | 55 | +21,8% | 88 |
| gmina Czudec | powiat strzyżowski | 64 | 71 | −9,9% | 87 |
| gmina Korczyna | powiat krośnieński | 62 | 72 | −13,9% | 77 |
| gmina Miejsce Piastowe | powiat krośnieński | 62 | 73 | −15,1% | 85 |
| miasto Łańcut | powiat łańcucki | 62 | 39 | +59,0% | 96 |
| gmina Przeworsk | powiat przeworski | 62 | 90 | −31,1% | 69 |
| gmina Baranów Sandomierski | powiat tarnobrzeski | 62 | 58 | +6,9% | 84 |
| gmina Chorkówka | powiat krośnieński | 61 | 81 | −24,7% | 76 |
| gmina Błażowa | powiat rzeszowski | 59 | 44 | +34,1% | 90 |
| gmina Rymanów | powiat krośnieński | 58 | 46 | +26,1% | 102 |
| gmina Ostrów | powiat ropczycko-sędziszowski | 58 | 57 | +1,8% | 72 |
| gmina Czarna | powiat łańcucki | 57 | 70 | −18,6% | 78 |
| gmina Lesko | powiat leski | 56 | 56 | 0% | 85 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie podkarpackim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie podkarpackim zarejestrowano 9 814 spraw budowlanych, w tym 6 672 sprawy o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. podkarpackie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/podkarpackie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.