Puls Budowy — woj. opolskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie opolskim zarejestrowano 4 762 sprawy budowlane, w tym 2 372 sprawy o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 4 762 −2,6% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 4 526 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 236 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 2 372 −3,5% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 684 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 451 | 21 | 247 | 472 | — | |
| 292 | 17 | 146 | 309 | — | |
| 359 | 25 | 186 | 384 | — | |
| 311 | 17 | 157 | 328 | — | |
| 301 | 24 | 164 | 325 | — | |
| 400 | 15 | 219 | 415 | — | |
| 419 | 24 | 232 | 443 | — | |
| 404 | 22 | 224 | 426 | — | |
| 398 | 24 | 208 | 422 | — | |
| 510 | 29 | 257 | 539 | — | |
| 366 | 26 | 195 | 392 | — | |
| 405 | 31 | 222 | 436 | — | |
| 417 | 19 | 214 | 436 | 472 | |
| 328 | 15 | 154 | 343 | 309 | |
| 388 | 16 | 177 | 404 | 384 | |
| 290 | 12 | 132 | 302 | 328 | |
| 316 | 24 | 184 | 340 | 325 | |
| 470 | 23 | 285 | 493 | 415 | |
| 430 | 25 | 228 | 455 | 443 | |
| 388 | 27 | 224 | 415 | 426 | |
| 390 | 24 | 216 | 414 | 422 | |
| 423 | 18 | 198 | 441 | 539 | |
| 339 | 21 | 186 | 360 | 392 | |
| 347 | 12 | 174 | 359 | 436 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| miasto Opole | Opole | 192 | 190 | +1,1% | 518 |
| gmina Nysa | powiat nyski | 184 | 140 | +31,4% | 291 |
| gmina Dąbrowa | powiat opolski | 89 | 79 | +12,7% | 103 |
| gmina Prószków | powiat opolski | 72 | 35 | +105,7% | 93 |
| gmina Skarbimierz | powiat brzeski | 68 | 80 | −15,0% | 105 |
| miasto Kędzierzyn-Koźle | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 67 | 75 | −10,7% | 202 |
| gmina Strzelce Opolskie | powiat strzelecki | 65 | 47 | +38,3% | 136 |
| gmina Głuchołazy | powiat nyski | 64 | 55 | +16,4% | 128 |
| gmina Gogolin | powiat krapkowicki | 59 | 68 | −13,2% | 109 |
| gmina Ozimek | powiat opolski | 59 | 77 | −23,4% | 89 |
| gmina Komprachcice | powiat opolski | 51 | 60 | −15,0% | 59 |
| gmina Kluczbork | powiat kluczborski | 48 | 72 | −33,3% | 170 |
| gmina Namysłów | powiat namysłowski | 45 | 55 | −18,2% | 92 |
| gmina Grodków | powiat brzeski | 44 | 68 | −35,3% | 76 |
| gmina Głubczyce | powiat głubczycki | 44 | 51 | −13,7% | 98 |
| gmina Otmuchów | powiat nyski | 44 | 43 | +2,3% | 73 |
| gmina Lubsza | powiat brzeski | 43 | 53 | −18,9% | 62 |
| gmina Turawa | powiat opolski | 42 | 65 | −35,4% | 61 |
| gmina Lewin Brzeski | powiat brzeski | 39 | 34 | +14,7% | 64 |
| gmina Krapkowice | powiat krapkowicki | 38 | 42 | −9,5% | 84 |
| gmina Niemodlin | powiat opolski | 38 | 33 | +15,2% | 87 |
| gmina Prudnik | powiat prudnicki | 38 | 54 | −29,6% | 110 |
| gmina Reńska Wieś | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 37 | 32 | +15,6% | 73 |
| gmina Olesno | powiat oleski | 37 | 39 | −5,1% | 77 |
| gmina Łubniany | powiat opolski | 37 | 54 | −31,5% | 51 |
| gmina Głogówek | powiat prudnicki | 37 | 29 | +27,6% | 97 |
| gmina Tarnów Opolski | powiat opolski | 31 | 30 | +3,3% | 44 |
| gmina Zdzieszowice | powiat krapkowicki | 30 | 20 | +50,0% | 54 |
| gmina Bierawa | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 28 | 25 | +12,0% | 43 |
| gmina Rudniki | powiat oleski | 28 | 26 | +7,7% | 44 |
| gmina Popielów | powiat opolski | 26 | 22 | +18,2% | 35 |
| miasto Brzeg | powiat brzeski | 25 | 12 | +108,3% | 111 |
| gmina Byczyna | powiat kluczborski | 25 | 19 | +31,6% | 70 |
| gmina Wołczyn | powiat kluczborski | 25 | 26 | −3,8% | 59 |
| gmina Paczków | powiat nyski | 25 | 35 | −28,6% | 51 |
| gmina Chrząstowice | powiat opolski | 25 | 33 | −24,2% | 40 |
| gmina Leśnica | powiat strzelecki | 25 | 22 | +13,6% | 44 |
| gmina Olszanka | powiat brzeski | 24 | 26 | −7,7% | 35 |
| gmina Skoroszyce | powiat nyski | 24 | 29 | −17,2% | 34 |
| gmina Praszka | powiat oleski | 24 | 46 | −47,8% | 49 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie opolskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie opolskim zarejestrowano 4 762 sprawy budowlane, w tym 2 372 sprawy o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. opolskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/opolskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.