Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Puls Budowy — woj. małopolskie

W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie małopolskim zarejestrowano 17 547 spraw budowlanych, w tym 13 014 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .

To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.

Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach

Sprawy budowlane razem
17 547 −3,2% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
W trybie pozwolenia
16 957 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
W trybie zgłoszenia
590 część spraw razem; bez decyzji organu
Sprawy o dom jednorodzinny
13 014 −1,4% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
Sieci uzbrojenia terenu
3 070 liczone osobno, poza sprawami razem

Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.

Miesiąc po miesiącu

  • w trybie pozwolenia
  • w trybie zgłoszenia
  • w tym sprawy o dom jednorodzinny
  • poprzednie dwanaście miesięcy
Od do . Najwyższy miesiąc to — 1 806 spraw budowlanych. Oś wartości zaczyna się od zera; słupek to sprawy budowlane bez sieci uzbrojenia terenu.
Pokaż dane liczbowe
Sprawy budowlane miesiąc po miesiącu
Miesiąc W trybie pozwolenia W trybie zgłoszenia Sprawy o dom Razem Ten sam miesiąc rok wcześniej
1 578 137 1 252 1 715 —
1 362 87 1 019 1 449 —
1 347 52 1 009 1 399 —
1 089 51 810 1 140 —
1 202 53 926 1 255 —
1 394 58 1 075 1 452 —
1 602 71 1 221 1 673 —
1 537 56 1 170 1 593 —
1 522 51 1 132 1 573 —
1 715 58 1 271 1 773 —
1 450 75 1 163 1 525 —
1 524 61 1 146 1 585 —
1 541 69 1 165 1 610 1 715
1 281 40 943 1 321 1 449
1 347 19 970 1 366 1 399
1 140 34 891 1 174 1 140
1 227 52 972 1 279 1 255
1 516 64 1 210 1 580 1 452
1 487 80 1 165 1 567 1 673
1 474 63 1 139 1 537 1 593
1 550 43 1 176 1 593 1 573
1 742 64 1 373 1 806 1 773
1 287 46 993 1 333 1 525
1 365 16 1 017 1 381 1 585

Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny

Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.

Gminy o największej liczbie spraw o dom jednorodzinny w województwie małopolskim
Gmina Powiat Sprawy o dom Rok wcześniej Sprawy o dom rok do roku Sprawy razem
gmina Wieliczka powiat wielicki 385 390 −1,3% 493
gmina Chełmiec powiat nowosądecki 273 253 +7,9% 340
gmina Niepołomice powiat wielicki 237 293 −19,1% 322
gmina Skawina powiat krakowski 230 224 +2,7% 334
gmina Grybów powiat nowosądecki 209 156 +34,0% 248
gmina Limanowa powiat limanowski 203 181 +12,2% 249
gmina Kocmyrzów-Luborzyca powiat krakowski 194 184 +5,4% 235
gmina Zabierzów powiat krakowski 193 227 −15,0% 273
miasto Nowy Sącz Nowy Sącz 185 203 −8,9% 294
gmina Andrychów powiat wadowicki 181 139 +30,2% 218
gmina Zielonki powiat krakowski 160 190 −15,8% 201
gmina Oświęcim powiat oświęcimski 159 117 +35,9% 189
gmina Liszki powiat krakowski 157 131 +19,8% 204
gmina Tarnów powiat tarnowski 152 142 +7,0% 178
gmina Nowy Targ powiat nowotarski 151 149 +1,3% 189
gmina Stary Sącz powiat nowosądecki 145 133 +9,0% 179
gmina Gdów powiat wielicki 144 138 +4,3% 175
gmina Bochnia powiat bocheński 140 170 −17,6% 167
gmina Myślenice powiat myślenicki 137 185 −25,9% 170
gmina Kęty powiat oświęcimski 131 133 −1,5% 175
miasto Tarnów Tarnów 129 139 −7,2% 301
gmina Jabłonka powiat nowotarski 128 131 −2,3% 177
gmina Michałowice powiat krakowski 127 201 −36,8% 155
gmina Stryszawa powiat suski 123 112 +9,8% 144
gmina Lisia Góra powiat tarnowski 123 100 +23,0% 147
gmina Czernichów powiat krakowski 122 117 +4,3% 155
gmina Wadowice powiat wadowicki 120 128 −6,3% 185
gmina Rzezawa powiat bocheński 119 93 +28,0% 142
gmina Krzeszowice powiat krakowski 118 148 −20,3% 165
gmina Biskupice powiat wielicki 118 140 −15,7% 139
gmina Gorlice powiat gorlicki 113 83 +36,1% 154
gmina Maków Podhalański powiat suski 112 118 −5,1% 148
gmina Mogilany powiat krakowski 111 104 +6,7% 127
gmina Rabka-Zdrój powiat nowotarski 108 57 +89,5% 142
gmina Proszowice powiat proszowicki 108 81 +33,3% 136
gmina Zawoja powiat suski 108 102 +5,9% 132
gmina Mszana Dolna powiat limanowski 107 146 −26,7% 161
gmina Łącko powiat nowosądecki 105 118 −11,0% 125
gmina Kłaj powiat wielicki 105 138 −23,9% 131
gmina Łososina Dolna powiat nowosądecki 104 93 +11,8% 114

Częste pytania

Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie małopolskim?
W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie małopolskim zarejestrowano 17 547 spraw budowlanych, w tym 13 014 spraw o dom jednorodzinny.
Co liczymy jako sprawę budowlaną?
Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
Czy jedna sprawa to jeden budynek?
Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
Czego dotyczy zmiana rok do roku?
Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.

Jak cytować

Jak cytować: „Puls Budowy — woj. małopolskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/malopolskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.