Puls Budowy — woj. lubuskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie lubuskim zarejestrowano 5 235 spraw budowlanych, w tym 2 904 sprawy o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 5 235 −2,2% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 4 852 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 383 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 2 904 +0,4% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 985 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 449 | 42 | 268 | 491 | — | |
| 388 | 38 | 226 | 426 | — | |
| 377 | 22 | 201 | 399 | — | |
| 412 | 29 | 231 | 441 | — | |
| 333 | 23 | 190 | 356 | — | |
| 387 | 36 | 232 | 423 | — | |
| 437 | 21 | 257 | 458 | — | |
| 426 | 31 | 267 | 457 | — | |
| 426 | 34 | 249 | 460 | — | |
| 497 | 52 | 306 | 549 | — | |
| 384 | 35 | 233 | 419 | — | |
| 434 | 38 | 232 | 472 | — | |
| 501 | 49 | 270 | 550 | 491 | |
| 360 | 21 | 213 | 381 | 426 | |
| 431 | 16 | 236 | 447 | 399 | |
| 373 | 24 | 208 | 397 | 441 | |
| 404 | 25 | 237 | 429 | 356 | |
| 412 | 33 | 245 | 445 | 423 | |
| 474 | 44 | 317 | 518 | 458 | |
| 391 | 37 | 254 | 428 | 457 | |
| 399 | 28 | 250 | 427 | 460 | |
| 447 | 46 | 280 | 493 | 549 | |
| 342 | 34 | 200 | 376 | 419 | |
| 318 | 26 | 194 | 344 | 472 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| miasto Zielona Góra | Zielona Góra | 238 | 236 | +0,8% | 457 |
| gmina Deszczno | powiat gorzowski | 135 | 158 | −14,6% | 152 |
| gmina Kłodawa | powiat gorzowski | 102 | 87 | +17,2% | 127 |
| gmina Świebodzin | powiat świebodziński | 99 | 125 | −20,8% | 205 |
| gmina Sulechów | powiat zielonogórski | 93 | 110 | −15,5% | 158 |
| gmina Słubice | powiat słubicki | 87 | 81 | +7,4% | 168 |
| gmina Santok | powiat gorzowski | 85 | 71 | +19,7% | 105 |
| gmina Wschowa | powiat wschowski | 84 | 78 | +7,7% | 155 |
| miasto Gorzów Wielkopolski | Gorzów Wielkopolski | 82 | 88 | −6,8% | 258 |
| gmina Sława | powiat wschowski | 77 | 43 | +79,1% | 116 |
| gmina Lubrza | powiat świebodziński | 76 | 46 | +65,2% | 91 |
| gmina Nowa Sól | powiat nowosolski | 68 | 45 | +51,1% | 98 |
| gmina Międzyrzecz | powiat międzyrzecki | 61 | 73 | −16,4% | 115 |
| gmina Szprotawa | powiat żagański | 58 | 52 | +11,5% | 121 |
| gmina Żary | powiat żarski | 58 | 55 | +5,5% | 84 |
| gmina Rzepin | powiat słubicki | 50 | 43 | +16,3% | 82 |
| gmina Czerwieńsk | powiat zielonogórski | 50 | 60 | −16,7% | 67 |
| gmina Zabór | powiat zielonogórski | 48 | 39 | +23,1% | 64 |
| gmina Skwierzyna | powiat międzyrzecki | 46 | 36 | +27,8% | 68 |
| gmina Żagań | powiat żagański | 42 | 42 | 0% | 70 |
| gmina Kożuchów | powiat nowosolski | 41 | 56 | −26,8% | 72 |
| gmina Gubin | powiat krośnieński | 40 | 43 | −7,0% | 51 |
| gmina Przytoczna | powiat międzyrzecki | 40 | 34 | +17,6% | 57 |
| miasto Żary | powiat żarski | 40 | 37 | +8,1% | 125 |
| miasto Kostrzyn nad Odrą | powiat gorzowski | 39 | 28 | +39,3% | 80 |
| gmina Świdnica | powiat zielonogórski | 38 | 46 | −17,4% | 46 |
| gmina Witnica | powiat gorzowski | 37 | 44 | −15,9% | 55 |
| gmina Lubiszyn | powiat gorzowski | 35 | 32 | +9,4% | 56 |
| gmina Ośno Lubuskie | powiat słubicki | 34 | 16 | +112,5% | 55 |
| gmina Drezdenko | powiat strzelecko-drezdenecki | 34 | 25 | +36,0% | 80 |
| gmina Skąpe | powiat świebodziński | 34 | 25 | +36,0% | 50 |
| gmina Małomice | powiat żagański | 34 | 21 | +61,9% | 60 |
| miasto Żagań | powiat żagański | 32 | 37 | −13,5% | 122 |
| gmina Krosno Odrzańskie | powiat krośnieński | 29 | 42 | −31,0% | 56 |
| gmina Bogdaniec | powiat gorzowski | 27 | 35 | −22,9% | 42 |
| gmina Krzeszyce | powiat sulęciński | 27 | 21 | +28,6% | 44 |
| gmina Cybinka | powiat słubicki | 26 | 19 | +36,8% | 46 |
| gmina Szczaniec | powiat świebodziński | 25 | 12 | +108,3% | 36 |
| gmina Pszczew | powiat międzyrzecki | 23 | 28 | −17,9% | 46 |
| gmina Zwierzyn | powiat strzelecko-drezdenecki | 23 | 12 | +91,7% | 26 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie lubuskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie lubuskim zarejestrowano 5 235 spraw budowlanych, w tym 2 904 sprawy o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. lubuskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/lubuskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.