Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Puls Budowy — woj. mazowieckie

W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie mazowieckim zarejestrowano 32 081 spraw budowlanych, w tym 18 957 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .

To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.

Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach

Sprawy budowlane razem
32 081 −2,6% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
W trybie pozwolenia
29 696 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
W trybie zgłoszenia
2 385 część spraw razem; bez decyzji organu
Sprawy o dom jednorodzinny
18 957 +1,7% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
Sieci uzbrojenia terenu
4 493 liczone osobno, poza sprawami razem

Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.

Miesiąc po miesiącu

  • w trybie pozwolenia
  • w trybie zgłoszenia
  • w tym sprawy o dom jednorodzinny
  • poprzednie dwanaście miesięcy
Od do . Najwyższy miesiąc to — 3 218 spraw budowlanych. Oś wartości zaczyna się od zera; słupek to sprawy budowlane bez sieci uzbrojenia terenu.
Pokaż dane liczbowe
Sprawy budowlane miesiąc po miesiącu
Miesiąc W trybie pozwolenia W trybie zgłoszenia Sprawy o dom Razem Ten sam miesiąc rok wcześniej
2 856 336 1 725 3 192 —
2 334 201 1 360 2 535 —
2 386 174 1 339 2 560 —
2 186 157 1 273 2 343 —
2 016 180 1 261 2 196 —
2 477 206 1 604 2 683 —
2 557 212 1 585 2 769 —
2 658 215 1 682 2 873 —
2 497 231 1 562 2 728 —
2 951 267 1 851 3 218 —
2 463 259 1 581 2 722 —
2 808 319 1 817 3 127 —
2 928 270 1 803 3 198 3 192
2 452 150 1 448 2 602 2 535
2 594 154 1 589 2 748 2 560
2 063 116 1 326 2 179 2 343
2 112 156 1 377 2 268 2 196
2 514 200 1 678 2 714 2 683
2 579 248 1 785 2 827 2 769
2 510 270 1 630 2 780 2 873
2 663 220 1 712 2 883 2 728
2 824 222 1 801 3 046 3 218
2 095 246 1 344 2 341 2 722
2 362 133 1 464 2 495 3 127

Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny

Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.

Gminy o największej liczbie spraw o dom jednorodzinny w województwie mazowieckim
Gmina Powiat Sprawy o dom Rok wcześniej Sprawy o dom rok do roku Sprawy razem
miasto Warszawa Warszawa 902 939 −3,9% 2 493
gmina Nadarzyn powiat pruszkowski 508 494 +2,8% 570
gmina Serock powiat legionowski 473 424 +11,6% 725
gmina Radzymin powiat wołomiński 432 375 +15,2% 508
gmina Piaseczno powiat piaseczyński 397 366 +8,5% 492
gmina Grodzisk Mazowiecki powiat grodziski 364 463 −21,4% 650
gmina Żabia Wola powiat grodziski 342 404 −15,3% 505
miasto Radom Radom 323 373 −13,4% 549
gmina Klembów powiat wołomiński 305 314 −2,9% 348
gmina Lesznowola powiat piaseczyński 299 261 +14,6% 384
gmina Wiązowna powiat otwocki 248 243 +2,1% 364
gmina Prażmów powiat piaseczyński 248 227 +9,3% 258
gmina Wieliszew powiat legionowski 234 182 +28,6% 359
gmina Góra Kalwaria powiat piaseczyński 234 194 +20,6% 284
gmina Wołomin powiat wołomiński 233 212 +9,9% 298
gmina Nieporęt powiat legionowski 227 216 +5,1% 362
gmina Tłuszcz powiat wołomiński 227 183 +24,0% 260
gmina Wyszków powiat wyszkowski 226 214 +5,6% 356
gmina Raszyn powiat pruszkowski 225 200 +12,5% 291
gmina Brwinów powiat pruszkowski 213 188 +13,3% 260
gmina Skaryszew powiat radomski 211 179 +17,9% 244
gmina Tarczyn powiat piaseczyński 210 172 +22,1% 253
gmina Jabłonna powiat legionowski 203 160 +26,9% 316
gmina Gózd powiat radomski 195 216 −9,7% 217
gmina Halinów powiat miński 183 251 −27,1% 317
gmina Zakrzew powiat radomski 177 170 +4,1% 205
gmina Jaktorów powiat grodziski 168 194 −13,4% 261
gmina Kowala powiat radomski 164 158 +3,8% 191
gmina Dąbrówka powiat wołomiński 162 134 +20,9% 204
gmina Jedlińsk powiat radomski 154 205 −24,9% 180
gmina Siedlce powiat siedlecki 152 161 −5,6% 242
miasto Kobyłka powiat wołomiński 152 149 +2,0% 204
gmina Michałowice powiat pruszkowski 151 177 −14,7% 177
gmina Gostynin powiat gostyniński 142 152 −6,6% 186
gmina Wolanów powiat radomski 138 118 +16,9% 168
gmina Stare Babice powiat warszawski zachodni 136 151 −9,9% 164
miasto Marki powiat wołomiński 131 128 +2,3% 205
gmina Konstancin-Jeziorna powiat piaseczyński 127 136 −6,6% 158
gmina Sochaczew powiat sochaczewski 119 113 +5,3% 256
gmina Rzekuń powiat ostrołęcki 116 110 +5,5% 193

Częste pytania

Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie mazowieckim?
W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie mazowieckim zarejestrowano 32 081 spraw budowlanych, w tym 18 957 spraw o dom jednorodzinny.
Co liczymy jako sprawę budowlaną?
Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
Czy jedna sprawa to jeden budynek?
Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
Czego dotyczy zmiana rok do roku?
Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.

Jak cytować

Jak cytować: „Puls Budowy — woj. mazowieckie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/mazowieckie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.