Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gdzie grzeje się paliwami stałymi

Udział mieszkań ogrzewanych indywidualnie paliwami stałymi — węglem, drewnem, pelletem — według spisu powszechnego 2021. Najwyżej w Polsce w 2021 r.: powiat kaliski — 62,3 %; w rankingu: 380 powiatów. Stan na 2026-10-13.

dane za 2021 r. stan na Pobierz pełną listę (CSV)

Powiat kaliski ogrzewa paliwami stałymi 62,3% mieszkań według spisu z 2021 r. — najwięcej z 380 obszarów.

Poza rankingiem: 2 powiaty z 382 powiatów — GUS nie opublikował dla nich wartości za 2021 r. (tajemnica statystyczna, brak danych dla tego rodzaju jednostki albo zbyt mało decyzji, by liczyć odsetek). To nie jest zero.

Czołówka powiatów

  1. 1. powiat kaliski 62,3 %
  2. 2. powiat radziejowski 61,3 %
  3. 3. powiat żuromiński 60,3 %
  4. 4. powiat suski 59,9 %
  5. 5. powiat koniński 59,8 %
  6. 6. powiat łomżyński 59,8 %
  7. 7. powiat wieruszowski 59,1 %
  8. 8. powiat lipski 58,2 %
  9. 9. powiat suwalski 57,9 %
  10. 10. powiat piotrkowski 57,3 %
Czołówka powiatów — Mieszkania ogrzewane paliwami stałymi
Miejsce Obszar Mieszkania ogrzewane paliwami stałymi
1. powiat kaliski · wielkopolskie 62,3 %
2. powiat radziejowski · kujawsko-pomorskie 61,3 %
3. powiat żuromiński · mazowieckie 60,3 %
4. powiat suski · małopolskie 59,9 %
5. powiat koniński · wielkopolskie 59,8 %
6. powiat łomżyński · podlaskie 59,8 %
7. powiat wieruszowski · łódzkie 59,1 %
8. powiat lipski · mazowieckie 58,2 %
9. powiat suwalski · podlaskie 57,9 %
10. powiat piotrkowski · łódzkie 57,3 %
11. powiat kazimierski · świętokrzyskie 56,7 %
12. powiat pajęczański · łódzkie 56,6 %
13. powiat kielecki · świętokrzyskie 55,9 %
14. powiat janowski · lubelskie 55,6 %
15. powiat zamojski · lubelskie 55,5 %
16. powiat ostrołęcki · mazowieckie 54,5 %
17. powiat kłobucki · śląskie 54,5 %
18. powiat biłgorajski · lubelskie 54,3 %
19. powiat przysuski · mazowieckie 53,8 %
20. powiat włocławski · kujawsko-pomorskie 53,4 %

Województwa

Mediana wartości powiatów województwa — jak wygląda typowy obszar, nie średnia ciągnięta przez wartości skrajne. Każde województwo ma własną stronę rankingu.

Województwa według mediany — Mieszkania ogrzewane paliwami stałymi
Miejsce Województwo Mediana W rankingu Najwyżej
1. świętokrzyskie 45,2 % 14 powiat kazimierski: 56,7
2. lubelskie 42,4 % 24 powiat janowski: 55,6
3. podkarpackie 41,1 % 25 powiat przemyski: 52,8
4. łódzkie 38,6 % 24 powiat wieruszowski: 59,1
5. podlaskie 37,4 % 17 powiat łomżyński: 59,8
6. małopolskie 36,0 % 22 powiat suski: 59,9
7. kujawsko-pomorskie 35,1 % 23 powiat radziejowski: 61,3
8. mazowieckie 34,7 % 42 powiat żuromiński: 60,3
9. wielkopolskie 31,6 % 35 powiat kaliski: 62,3
10. opolskie 29,4 % 12 powiat oleski: 46,1
11. warmińsko-mazurskie 23,3 % 21 powiat nowomiejski: 49,9
12. lubuskie 23,1 % 14 powiat wschowski: 34,0
13. pomorskie 21,4 % 20 powiat kościerski: 43,4
14. zachodniopomorskie 17,0 % 21 powiat sławieński: 28,4
15. dolnośląskie 16,9 % 30 powiat milicki: 34,8
16. śląskie 16,7 % 36 powiat kłobucki: 54,5

Źródło i sposób liczenia

Udział mieszkań ogrzewanych indywidualnie paliwami stałymi — węglem, drewnem, pelletem — według spisu powszechnego 2021. Równe wartości dzielą miejsce (1, 2, 2, 4). Zmiana rok do roku pokazuje się tylko tam, gdzie GUS podał oba roczniki. Obszary bez opublikowanej wartości są poza rankingiem — nie na jego końcu i nie jako zero.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Bank Danych Lokalnych (Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi, dane za 2021 r.), licencja CC BY 4.0; opracowanie: Landeva, landeva.pl.