Pokrycie planami miejscowymi — woj. opolskie
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Najwyżej w województwie opolskim w 2024 r.: miasto Brzeg — 100,0 %; w rankingu: 69 gmin. Stan na 2026-10-13.
dane za 2024 r. stan na Ten ranking dla całej Polski
Miasto Brzeg ma plan miejscowy dla 100,0% swojej powierzchni w 2024 r. — najwięcej z 69 obszarów.Czołówka gmin — woj. opolskie
- 1. miasto Brzeg 100,0 %
- 1. gmina Domaszowice 100,0 %
- 1. gmina Namysłów 100,0 %
- 1. gmina Popielów 100,0 %
- 1. gmina Świerczów 100,0 %
- 6. gmina Korfantów 99,9 %
- 6. gmina Leśnica 99,9 %
- 6. gmina Skarbimierz 99,9 %
- 6. gmina Tułowice 99,9 %
- 10. gmina Jemielnica 99,8 %
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | miasto Brzeg · powiat brzeski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Domaszowice · powiat namysłowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Namysłów · powiat namysłowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Popielów · powiat opolski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Świerczów · powiat namysłowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Korfantów · powiat nyski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Leśnica · powiat strzelecki | 99,9 % | +0,2 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Skarbimierz · powiat brzeski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Tułowice · powiat opolski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 10. | 298. | gmina Jemielnica · powiat strzelecki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 10. | 298. | gmina Ujazd · powiat strzelecki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 12. | 340. | miasto Kędzierzyn-Koźle · powiat kędzierzyńsko-kozielski | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 13. | 364. | gmina Chrząstowice · powiat opolski | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 14. | 382. | gmina Łubniany · powiat opolski | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 15. | 501. | gmina Walce · powiat krapkowicki | 94,3 % | 0,0 p.p. |
| 16. | 503. | gmina Lubsza · powiat brzeski | 94,0 % | 0,0 p.p. |
| 17. | 530. | gmina Zdzieszowice · powiat krapkowicki | 89,2 % | 0,0 p.p. |
| 18. | 560. | gmina Tarnów Opolski · powiat opolski | 82,2 % | 0,0 p.p. |
| 19. | 581. | gmina Izbicko · powiat strzelecki | 76,9 % | 0,0 p.p. |
| 20. | 583. | gmina Grodków · powiat brzeski | 76,2 % | 0,0 p.p. |
Wszystkie gminy w rankingu — woj. opolskie
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | miasto Brzeg · powiat brzeski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Domaszowice · powiat namysłowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Namysłów · powiat namysłowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Popielów · powiat opolski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Świerczów · powiat namysłowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Korfantów · powiat nyski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Leśnica · powiat strzelecki | 99,9 % | +0,2 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Skarbimierz · powiat brzeski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 210. | gmina Tułowice · powiat opolski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 10. | 298. | gmina Jemielnica · powiat strzelecki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 10. | 298. | gmina Ujazd · powiat strzelecki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 12. | 340. | miasto Kędzierzyn-Koźle · powiat kędzierzyńsko-kozielski | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 13. | 364. | gmina Chrząstowice · powiat opolski | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 14. | 382. | gmina Łubniany · powiat opolski | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 15. | 501. | gmina Walce · powiat krapkowicki | 94,3 % | 0,0 p.p. |
| 16. | 503. | gmina Lubsza · powiat brzeski | 94,0 % | 0,0 p.p. |
| 17. | 530. | gmina Zdzieszowice · powiat krapkowicki | 89,2 % | 0,0 p.p. |
| 18. | 560. | gmina Tarnów Opolski · powiat opolski | 82,2 % | 0,0 p.p. |
| 19. | 581. | gmina Izbicko · powiat strzelecki | 76,9 % | 0,0 p.p. |
| 20. | 583. | gmina Grodków · powiat brzeski | 76,2 % | 0,0 p.p. |
| 21. | 584. | gmina Strzelce Opolskie · powiat strzelecki | 75,7 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 616. | gmina Gogolin · powiat krapkowicki | 69,5 % | +8,2 p.p. |
| 23. | 642. | gmina Pakosławice · powiat nyski | 63,5 % | 0,0 p.p. |
| 24. | 662. | gmina Łambinowice · powiat nyski | 59,5 % | 0,0 p.p. |
| 25. | 674. | gmina Pawłowiczki · powiat kędzierzyńsko-kozielski | 57,4 % | −1,3 p.p. |
| 26. | 687. | gmina Prudnik · powiat prudnicki | 53,8 % | +0,6 p.p. |
| 27. | 702. | miasto Opole · Opole | 51,9 % | +1,6 p.p. |
| 28. | 752. | gmina Polska Cerekiew · powiat kędzierzyńsko-kozielski | 45,8 % | 0,0 p.p. |
| 29. | 757. | gmina Zawadzkie · powiat strzelecki | 45,3 % | −0,2 p.p. |
| 30. | 758. | gmina Baborów · powiat głubczycki | 45,0 % | 0,0 p.p. |
| 31. | 767. | gmina Reńska Wieś · powiat kędzierzyńsko-kozielski | 43,7 % | +3,6 p.p. |
| 32. | 791. | gmina Lewin Brzeski · powiat brzeski | 40,5 % | 0,0 p.p. |
| 33. | 805. | gmina Wilków · powiat namysłowski | 38,6 % | +0,3 p.p. |
| 34. | 811. | gmina Skoroszyce · powiat nyski | 38,0 % | +0,1 p.p. |
| 35. | 816. | gmina Krapkowice · powiat krapkowicki | 37,7 % | +0,3 p.p. |
| 36. | 826. | gmina Rudniki · powiat oleski | 35,3 % | 0,0 p.p. |
| 37. | 830. | gmina Dobrzeń Wielki · powiat opolski | 34,8 % | 0,0 p.p. |
| 38. | 867. | gmina Głuchołazy · powiat nyski | 31,2 % | +11,3 p.p. |
| 39. | 900. | gmina Ozimek · powiat opolski | 28,6 % | 0,0 p.p. |
| 40. | 906. | gmina Lubrza · powiat prudnicki | 28,4 % | 0,0 p.p. |
| 41. | 914. | gmina Prószków · powiat opolski | 28,0 % | +0,3 p.p. |
| 42. | 923. | gmina Nysa · powiat nyski | 27,5 % | +0,1 p.p. |
| 43. | 963. | gmina Turawa · powiat opolski | 24,4 % | +1,0 p.p. |
| 44. | 972. | gmina Kluczbork · powiat kluczborski | 23,9 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 1024. | gmina Biała · powiat prudnicki | 20,0 % | 0,0 p.p. |
| 46. | 1061. | gmina Kamiennik · powiat nyski | 18,1 % | 0,0 p.p. |
| 47. | 1079. | gmina Głogówek · powiat prudnicki | 17,0 % | −0,6 p.p. |
| 47. | 1079. | gmina Niemodlin · powiat opolski | 17,0 % | 0,0 p.p. |
| 49. | 1107. | gmina Lasowice Wielkie · powiat kluczborski | 16,2 % | 0,0 p.p. |
| 49. | 1107. | gmina Pokój · powiat namysłowski | 16,2 % | 0,0 p.p. |
| 51. | 1147. | gmina Wołczyn · powiat kluczborski | 14,4 % | −0,4 p.p. |
| 52. | 1176. | gmina Kolonowskie · powiat strzelecki | 13,2 % | 0,0 p.p. |
| 53. | 1184. | gmina Kietrz · powiat głubczycki | 12,8 % | 0,0 p.p. |
| 54. | 1378. | gmina Dobrodzień · powiat oleski | 7,6 % | +5,9 p.p. |
| 54. | 1378. | gmina Głubczyce · powiat głubczycki | 7,6 % | 0,0 p.p. |
| 56. | 1430. | gmina Paczków · powiat nyski | 6,6 % | +0,1 p.p. |
| 57. | 1435. | gmina Dąbrowa · powiat opolski | 6,5 % | +3,8 p.p. |
| 57. | 1435. | gmina Murów · powiat opolski | 6,5 % | 0,0 p.p. |
| 59. | 1450. | gmina Branice · powiat głubczycki | 6,3 % | 0,0 p.p. |
| 60. | 1465. | gmina Olszanka · powiat brzeski | 6,0 % | 0,0 p.p. |
| 61. | 1539. | gmina Strzeleczki · powiat krapkowicki | 4,9 % | — |
| 62. | 1560. | gmina Olesno · powiat oleski | 4,4 % | +0,1 p.p. |
| 63. | 1705. | gmina Byczyna · powiat kluczborski | 2,6 % | 0,0 p.p. |
| 64. | 1782. | gmina Zębowice · powiat oleski | 1,8 % | 0,0 p.p. |
| 65. | 1851. | gmina Cisek · powiat kędzierzyńsko-kozielski | 1,4 % | 0,0 p.p. |
| 66. | 1901. | gmina Otmuchów · powiat nyski | 1,1 % | 0,0 p.p. |
| 67. | 1916. | gmina Gorzów Śląski · powiat oleski | 1,0 % | 0,0 p.p. |
| 68. | 1993. | gmina Praszka · powiat oleski | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 69. | 2190. | gmina Radłów · powiat oleski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
Czołówka powiatów — woj. opolskie
Wartość powiatu jest złożona z jego gmin — tylko wtedy, gdy każda z nich ma dane; powiat z niepełnym kompletem gmin jest poza rankingiem.
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 21. | powiat namysłowski · opolskie | 76,9 % | +0,04 p.p. |
| 2. | 23. | powiat strzelecki · opolskie | 74,9 % | 0,0 p.p. |
| 3. | 28. | powiat brzeski · opolskie | 70,0 % | 0,0 p.p. |
| 4. | 57. | Opole · opolskie | 51,9 % | +1,6 p.p. |
| 5. | 80. | powiat nyski · opolskie | 38,9 % | +1,6 p.p. |
| 6. | 98. | powiat prudnicki · opolskie | 27,6 % | −0,1 p.p. |
| 7. | 128. | powiat kluczborski · opolskie | 14,7 % | −0,1 p.p. |
| 8. | 163. | powiat oleski · opolskie | 6,4 % | +1,0 p.p. |
Źródło i sposób liczenia
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Równe wartości dzielą miejsce (1, 2, 2, 4). Zmiana rok do roku pokazuje się tylko tam, gdzie GUS podał oba roczniki. Obszary bez opublikowanej wartości są poza rankingiem — nie na jego końcu i nie jako zero.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Bank Danych Lokalnych (Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym, dane za 2024 r.), licencja CC BY 4.0; opracowanie: Landeva, landeva.pl.