Pokrycie planami miejscowymi — woj. podkarpackie
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Najwyżej w województwie podkarpackim w 2024 r.: gmina Dukla — 100,0 %; w rankingu: 160 gmin. Stan na 2026-10-13.
dane za 2024 r. stan na Ten ranking dla całej Polski
Gmina Dukla ma plan miejscowy dla 100,0% swojej powierzchni w 2024 r. — najwięcej z 160 obszarów.Czołówka gmin — woj. podkarpackie
- 1. gmina Dukla 100,0 %
- 1. gmina Krościenko Wyżne 100,0 %
- 3. gmina Nowy Żmigród 99,3 %
- 4. gmina Dębowiec 89,5 %
- 5. miasto Krosno 62,7 %
- 6. gmina Jaśliska 59,4 %
- 7. gmina Leżajsk 46,0 %
- 8. miasto Przemyśl 45,7 %
- 9. miasto Jasło 44,2 %
- 10. gmina Frysztak 43,1 %
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | gmina Dukla · powiat krośnieński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Krościenko Wyżne · powiat krośnieński | 100,0 % | — |
| 3. | 406. | gmina Nowy Żmigród · powiat jasielski | 99,3 % | 0,0 p.p. |
| 4. | 529. | gmina Dębowiec · powiat jasielski | 89,5 % | 0,0 p.p. |
| 5. | 647. | miasto Krosno · Krosno | 62,7 % | −2,1 p.p. |
| 6. | 664. | gmina Jaśliska · powiat krośnieński | 59,4 % | 0,0 p.p. |
| 7. | 750. | gmina Leżajsk · powiat leżajski | 46,0 % | 0,0 p.p. |
| 8. | 753. | miasto Przemyśl · Przemyśl | 45,7 % | +1,0 p.p. |
| 9. | 765. | miasto Jasło · powiat jasielski | 44,2 % | +0,1 p.p. |
| 10. | 770. | gmina Frysztak · powiat strzyżowski | 43,1 % | 0,0 p.p. |
| 11. | 797. | miasto Stalowa Wola · powiat stalowowolski | 39,6 % | +0,4 p.p. |
| 12. | 818. | miasto Tarnobrzeg · Tarnobrzeg | 36,7 % | 0,0 p.p. |
| 13. | 826. | gmina Strzyżów · powiat strzyżowski | 35,3 % | 0,0 p.p. |
| 14. | 847. | gmina Sędziszów Małopolski · powiat ropczycko-sędziszowski | 32,3 % | 0,0 p.p. |
| 15. | 855. | gmina Miejsce Piastowe · powiat krośnieński | 31,8 % | 0,0 p.p. |
| 16. | 857. | gmina Iwonicz-Zdrój · powiat krośnieński | 31,7 % | 0,0 p.p. |
| 17. | 861. | miasto Mielec · powiat mielecki | 31,5 % | 0,0 p.p. |
| 18. | 865. | gmina Jarosław · powiat jarosławski | 31,3 % | 0,0 p.p. |
| 19. | 884. | gmina Grębów · powiat tarnobrzeski | 29,9 % | 0,0 p.p. |
| 20. | 914. | miasto Radymno · powiat jarosławski | 28,0 % | 0,0 p.p. |
Wszystkie gminy w rankingu — woj. podkarpackie
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | gmina Dukla · powiat krośnieński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Krościenko Wyżne · powiat krośnieński | 100,0 % | — |
| 3. | 406. | gmina Nowy Żmigród · powiat jasielski | 99,3 % | 0,0 p.p. |
| 4. | 529. | gmina Dębowiec · powiat jasielski | 89,5 % | 0,0 p.p. |
| 5. | 647. | miasto Krosno · Krosno | 62,7 % | −2,1 p.p. |
| 6. | 664. | gmina Jaśliska · powiat krośnieński | 59,4 % | 0,0 p.p. |
| 7. | 750. | gmina Leżajsk · powiat leżajski | 46,0 % | 0,0 p.p. |
| 8. | 753. | miasto Przemyśl · Przemyśl | 45,7 % | +1,0 p.p. |
| 9. | 765. | miasto Jasło · powiat jasielski | 44,2 % | +0,1 p.p. |
| 10. | 770. | gmina Frysztak · powiat strzyżowski | 43,1 % | 0,0 p.p. |
| 11. | 797. | miasto Stalowa Wola · powiat stalowowolski | 39,6 % | +0,4 p.p. |
| 12. | 818. | miasto Tarnobrzeg · Tarnobrzeg | 36,7 % | 0,0 p.p. |
| 13. | 826. | gmina Strzyżów · powiat strzyżowski | 35,3 % | 0,0 p.p. |
| 14. | 847. | gmina Sędziszów Małopolski · powiat ropczycko-sędziszowski | 32,3 % | 0,0 p.p. |
| 15. | 855. | gmina Miejsce Piastowe · powiat krośnieński | 31,8 % | 0,0 p.p. |
| 16. | 857. | gmina Iwonicz-Zdrój · powiat krośnieński | 31,7 % | 0,0 p.p. |
| 17. | 861. | miasto Mielec · powiat mielecki | 31,5 % | 0,0 p.p. |
| 18. | 865. | gmina Jarosław · powiat jarosławski | 31,3 % | 0,0 p.p. |
| 19. | 884. | gmina Grębów · powiat tarnobrzeski | 29,9 % | 0,0 p.p. |
| 20. | 914. | miasto Radymno · powiat jarosławski | 28,0 % | 0,0 p.p. |
| 21. | 923. | gmina Nowa Sarzyna · powiat leżajski | 27,5 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 933. | gmina Tarnowiec · powiat jasielski | 26,4 % | 0,0 p.p. |
| 23. | 941. | gmina Rymanów · powiat krośnieński | 26,0 % | 0,0 p.p. |
| 24. | 950. | gmina Korczyna · powiat krośnieński | 25,3 % | 0,0 p.p. |
| 25. | 990. | miasto Sanok · powiat sanocki | 22,7 % | 0,0 p.p. |
| 26. | 1018. | gmina Łańcut · powiat łańcucki | 20,3 % | 0,0 p.p. |
| 27. | 1069. | gmina Czudec · powiat strzyżowski | 17,6 % | 0,0 p.p. |
| 28. | 1076. | gmina Ostrów · powiat ropczycko-sędziszowski | 17,2 % | 0,0 p.p. |
| 29. | 1090. | gmina Kuryłówka · powiat leżajski | 16,6 % | +0,5 p.p. |
| 29. | 1090. | miasto Rzeszów · Rzeszów | 16,6 % | −0,2 p.p. |
| 31. | 1103. | miasto Jarosław · powiat jarosławski | 16,3 % | 0,0 p.p. |
| 32. | 1110. | gmina Osiek Jasielski · powiat jasielski | 16,1 % | 0,0 p.p. |
| 33. | 1118. | gmina Niebylec · powiat strzyżowski | 15,7 % | 0,0 p.p. |
| 34. | 1134. | gmina Dynów · powiat rzeszowski | 14,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 1137. | gmina Baranów Sandomierski · powiat tarnobrzeski | 14,8 % | 0,0 p.p. |
| 36. | 1149. | gmina Gać · powiat przeworski | 14,3 % | 0,0 p.p. |
| 37. | 1162. | gmina Gorzyce · powiat tarnobrzeski | 13,7 % | 0,0 p.p. |
| 38. | 1168. | gmina Błażowa · powiat rzeszowski | 13,6 % | 0,0 p.p. |
| 39. | 1171. | gmina Roźwienica · powiat jarosławski | 13,4 % | 0,0 p.p. |
| 40. | 1217. | gmina Lubaczów · powiat lubaczowski | 11,9 % | 0,0 p.p. |
| 41. | 1228. | miasto Dębica · powiat dębicki | 11,6 % | 0,0 p.p. |
| 42. | 1239. | gmina Skołyszyn · powiat jasielski | 11,3 % | 0,0 p.p. |
| 43. | 1257. | miasto Przeworsk · powiat przeworski | 10,8 % | 0,0 p.p. |
| 44. | 1285. | miasto Leżajsk · powiat leżajski | 9,9 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 1321. | gmina Nozdrzec · powiat brzozowski | 9,0 % | 0,0 p.p. |
| 46. | 1326. | gmina Solina · powiat leski | 8,9 % | 0,0 p.p. |
| 47. | 1339. | miasto Łańcut · powiat łańcucki | 8,7 % | 0,0 p.p. |
| 48. | 1357. | miasto Lubaczów · powiat lubaczowski | 8,2 % | 0,0 p.p. |
| 49. | 1378. | gmina Wiśniowa · powiat strzyżowski | 7,6 % | 0,0 p.p. |
| 50. | 1387. | gmina Pilzno · powiat dębicki | 7,4 % | 0,0 p.p. |
| 51. | 1393. | gmina Jedlicze · powiat krośnieński | 7,3 % | 0,0 p.p. |
| 51. | 1393. | gmina Trzebownisko · powiat rzeszowski | 7,3 % | +0,6 p.p. |
| 53. | 1401. | gmina Głogów Małopolski · powiat rzeszowski | 7,1 % | +1,8 p.p. |
| 53. | 1401. | gmina Tyczyn · powiat rzeszowski | 7,1 % | +0,1 p.p. |
| 55. | 1430. | gmina Boguchwała · powiat rzeszowski | 6,6 % | +0,1 p.p. |
| 56. | 1476. | gmina Chorkówka · powiat krośnieński | 5,8 % | 0,0 p.p. |
| 57. | 1482. | gmina Wielopole Skrzyńskie · powiat ropczycko-sędziszowski | 5,7 % | 0,0 p.p. |
| 58. | 1495. | gmina Żyraków · powiat dębicki | 5,5 % | 0,0 p.p. |
| 59. | 1498. | gmina Dębica · powiat dębicki | 5,4 % | +0,1 p.p. |
| 60. | 1506. | gmina Kołaczyce · powiat jasielski | 5,3 % | 0,0 p.p. |
| 61. | 1527. | gmina Zagórz · powiat sanocki | 5,1 % | 0,0 p.p. |
| 62. | 1557. | gmina Przecław · powiat mielecki | 4,5 % | 0,0 p.p. |
| 63. | 1560. | gmina Medyka · powiat przemyski | 4,4 % | 0,0 p.p. |
| 64. | 1568. | gmina Kańczuga · powiat przeworski | 4,2 % | 0,0 p.p. |
| 64. | 1568. | gmina Lesko · powiat leski | 4,2 % | 0,0 p.p. |
| 66. | 1576. | gmina Sokołów Małopolski · powiat rzeszowski | 4,1 % | +0,1 p.p. |
| 67. | 1587. | gmina Nisko · powiat niżański | 4,0 % | +0,6 p.p. |
| 67. | 1587. | gmina Świlcza · powiat rzeszowski | 4,0 % | 0,0 p.p. |
| 69. | 1600. | gmina Czarna · powiat łańcucki | 3,8 % | 0,0 p.p. |
| 70. | 1608. | gmina Hyżne · powiat rzeszowski | 3,7 % | 0,0 p.p. |
| 71. | 1630. | gmina Cieszanów · powiat lubaczowski | 3,5 % | +2,1 p.p. |
| 72. | 1635. | gmina Tryńcza · powiat przeworski | 3,4 % | 0,0 p.p. |
| 73. | 1643. | gmina Nowa Dęba · powiat tarnobrzeski | 3,3 % | 0,0 p.p. |
| 74. | 1656. | gmina Zaklików · powiat stalowowolski | 3,0 % | +0,1 p.p. |
| 74. | 1656. | gmina Zaleszany · powiat stalowowolski | 3,0 % | 0,0 p.p. |
| 76. | 1683. | gmina Kolbuszowa · powiat kolbuszowski | 2,8 % | +0,7 p.p. |
| 76. | 1683. | gmina Ropczyce · powiat ropczycko-sędziszowski | 2,8 % | 0,0 p.p. |
| 78. | 1692. | gmina Cisna · powiat leski | 2,7 % | 0,0 p.p. |
| 78. | 1692. | gmina Tuszów Narodowy · powiat mielecki | 2,7 % | 0,0 p.p. |
| 78. | 1692. | gmina Ustrzyki Dolne · powiat bieszczadzki | 2,7 % | 0,0 p.p. |
| 81. | 1720. | gmina Krasne · powiat rzeszowski | 2,3 % | 0,0 p.p. |
| 81. | 1720. | gmina Padew Narodowa · powiat mielecki | 2,3 % | 0,0 p.p. |
| 83. | 1725. | gmina Czarna · powiat dębicki | 2,2 % | 0,0 p.p. |
| 84. | 1737. | gmina Radymno · powiat jarosławski | 2,1 % | 0,0 p.p. |
| 85. | 1754. | gmina Orły · powiat przemyski | 2,0 % | 0,0 p.p. |
| 85. | 1754. | gmina Przeworsk · powiat przeworski | 2,0 % | 0,0 p.p. |
| 87. | 1762. | gmina Iwierzyce · powiat ropczycko-sędziszowski | 1,9 % | 0,0 p.p. |
| 87. | 1762. | gmina Radomyśl Wielki · powiat mielecki | 1,9 % | 0,0 p.p. |
| 87. | 1762. | gmina Sanok · powiat sanocki | 1,9 % | 0,0 p.p. |
| 87. | 1762. | gmina Żurawica · powiat przemyski | 1,9 % | 0,0 p.p. |
| 91. | 1782. | gmina Białobrzegi · powiat łańcucki | 1,8 % | 0,0 p.p. |
| 91. | 1782. | gmina Horyniec-Zdrój · powiat lubaczowski | 1,8 % | 0,0 p.p. |
| 91. | 1782. | gmina Pysznica · powiat stalowowolski | 1,8 % | +0,1 p.p. |
| 94. | 1803. | gmina Grodzisko Dolne · powiat leżajski | 1,7 % | 0,0 p.p. |
| 94. | 1803. | gmina Jarocin · powiat niżański | 1,7 % | 0,0 p.p. |
| 94. | 1803. | gmina Sieniawa · powiat przeworski | 1,7 % | 0,0 p.p. |
| 97. | 1822. | gmina Rudnik nad Sanem · powiat niżański | 1,6 % | +0,3 p.p. |
| 98. | 1836. | gmina Cmolas · powiat kolbuszowski | 1,5 % | 0,0 p.p. |
| 98. | 1836. | gmina Harasiuki · powiat niżański | 1,5 % | 0,0 p.p. |
| 98. | 1836. | gmina Jasło · powiat jasielski | 1,5 % | 0,0 p.p. |
| 98. | 1836. | gmina Lutowiska · powiat bieszczadzki | 1,5 % | 0,0 p.p. |
| 102. | 1851. | gmina Bojanów · powiat stalowowolski | 1,4 % | +0,1 p.p. |
| 103. | 1868. | gmina Raniżów · powiat kolbuszowski | 1,3 % | 0,0 p.p. |
| 104. | 1882. | gmina Chmielnik · powiat rzeszowski | 1,2 % | 0,0 p.p. |
| 104. | 1882. | gmina Majdan Królewski · powiat kolbuszowski | 1,2 % | 0,0 p.p. |
| 106. | 1901. | miasto Dynów · powiat rzeszowski | 1,1 % | 0,0 p.p. |
| 106. | 1901. | gmina Przemyśl · powiat przemyski | 1,1 % | 0,0 p.p. |
| 108. | 1916. | gmina Mielec · powiat mielecki | 1,0 % | 0,0 p.p. |
| 108. | 1916. | gmina Wadowice Górne · powiat mielecki | 1,0 % | 0,0 p.p. |
| 110. | 1933. | gmina Brzostek · powiat dębicki | 0,9 % | 0,0 p.p. |
| 110. | 1933. | gmina Brzyska · powiat jasielski | 0,9 % | 0,0 p.p. |
| 110. | 1933. | gmina Narol · powiat lubaczowski | 0,9 % | 0,0 p.p. |
| 110. | 1933. | gmina Stubno · powiat przemyski | 0,9 % | 0,0 p.p. |
| 110. | 1933. | gmina Zarszyn · powiat sanocki | 0,9 % | 0,0 p.p. |
| 115. | 1951. | gmina Oleszyce · powiat lubaczowski | 0,8 % | 0,0 p.p. |
| 115. | 1951. | gmina Wiązownica · powiat jarosławski | 0,8 % | 0,0 p.p. |
| 117. | 1967. | gmina Czarna · powiat bieszczadzki | 0,7 % | +0,1 p.p. |
| 117. | 1967. | gmina Krzywcza · powiat przemyski | 0,7 % | 0,0 p.p. |
| 117. | 1967. | gmina Pawłosiów · powiat jarosławski | 0,7 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1993. | gmina Brzozów · powiat brzozowski | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1993. | gmina Kamień · powiat rzeszowski | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1993. | gmina Krasiczyn · powiat przemyski | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1993. | gmina Markowa · powiat łańcucki | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1993. | gmina Ulanów · powiat niżański | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1993. | gmina Zarzecze · powiat przeworski | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Domaradz · powiat brzozowski | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Dydnia · powiat brzozowski | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Dzikowiec · powiat kolbuszowski | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Fredropol · powiat przemyski | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Jeżowe · powiat niżański | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Niwiska · powiat kolbuszowski | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 2020. | gmina Rakszawa · powiat łańcucki | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 133. | 2043. | gmina Komańcza · powiat sanocki | 0,4 % | 0,0 p.p. |
| 133. | 2043. | gmina Krzeszów · powiat niżański | 0,4 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2072. | gmina Adamówka · powiat przeworski | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2072. | gmina Baligród · powiat leski | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2072. | gmina Bircza · powiat przemyski | 0,3 % | — |
| 135. | 2072. | gmina Bukowsko · powiat sanocki | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2072. | gmina Lubenia · powiat rzeszowski | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2072. | gmina Pruchnik · powiat jarosławski | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2072. | gmina Tyrawa Wołoska · powiat sanocki | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 142. | 2115. | gmina Dubiecko · powiat przemyski | 0,2 % | 0,0 p.p. |
| 142. | 2115. | gmina Olszanica · powiat leski | 0,2 % | 0,0 p.p. |
| 142. | 2115. | gmina Radomyśl nad Sanem · powiat stalowowolski | 0,2 % | 0,0 p.p. |
| 142. | 2115. | gmina Rokietnica · powiat jarosławski | 0,2 % | 0,0 p.p. |
| 142. | 2115. | gmina Wielkie Oczy · powiat lubaczowski | 0,2 % | 0,0 p.p. |
| 147. | 2154. | gmina Czermin · powiat mielecki | 0,1 % | 0,0 p.p. |
| 147. | 2154. | gmina Haczów · powiat brzozowski | 0,1 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Besko · powiat sanocki | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Borowa · powiat mielecki | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Chłopice · powiat jarosławski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Gawłuszowice · powiat mielecki | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Jasienica Rosielna · powiat brzozowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Jawornik Polski · powiat przeworski | 0,0 % | — |
| 149. | 2190. | gmina Jodłowa · powiat dębicki | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Krempna · powiat jasielski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Laszki · powiat jarosławski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Stary Dzików · powiat lubaczowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Wojaszówka · powiat krośnieński | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 149. | 2190. | gmina Żołynia · powiat łańcucki | 0,0 % | 0,0 p.p. |
Czołówka powiatów — woj. podkarpackie
Wartość powiatu jest złożona z jego gmin — tylko wtedy, gdy każda z nich ma dane; powiat z niepełnym kompletem gmin jest poza rankingiem.
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 40. | Krosno · podkarpackie | 62,7 % | −2,1 p.p. |
| 2. | 68. | powiat krośnieński · podkarpackie | 45,9 % | — |
| 3. | 69. | Przemyśl · podkarpackie | 45,7 % | +1,0 p.p. |
| 4. | 83. | Tarnobrzeg · podkarpackie | 36,7 % | 0,0 p.p. |
| 5. | 100. | powiat leżajski · podkarpackie | 27,1 % | +0,1 p.p. |
| 6. | 102. | powiat strzyżowski · podkarpackie | 25,1 % | 0,0 p.p. |
| 7. | 122. | powiat tarnobrzeski · podkarpackie | 16,9 % | 0,0 p.p. |
| 8. | 125. | Rzeszów · podkarpackie | 16,6 % | −0,2 p.p. |
| 9. | 129. | powiat ropczycko-sędziszowski · podkarpackie | 14,0 % | 0,0 p.p. |
| 10. | 165. | powiat łańcucki · podkarpackie | 6,2 % | 0,0 p.p. |
| 11. | 178. | powiat leski · podkarpackie | 3,5 % | 0,0 p.p. |
| 12. | 185. | powiat brzozowski · podkarpackie | 2,3 % | 0,0 p.p. |
| 13. | 186. | powiat sanocki · podkarpackie | 2,1 % | 0,0 p.p. |
| 14. | 191. | powiat niżański · podkarpackie | 1,6 % | +0,1 p.p. |
| 15. | 193. | powiat kolbuszowski · podkarpackie | 1,4 % | +0,2 p.p. |
Źródło i sposób liczenia
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Równe wartości dzielą miejsce (1, 2, 2, 4). Zmiana rok do roku pokazuje się tylko tam, gdzie GUS podał oba roczniki. Obszary bez opublikowanej wartości są poza rankingiem — nie na jego końcu i nie jako zero.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Bank Danych Lokalnych (Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym, dane za 2024 r.), licencja CC BY 4.0; opracowanie: Landeva, landeva.pl.