Pokrycie planami miejscowymi — woj. małopolskie
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Najwyżej w województwie małopolskim w 2024 r.: gmina Biecz — 100,0 %; w rankingu: 148 gmin. Stan na 2026-10-13.
dane za 2024 r. stan na Ten ranking dla całej Polski
Gmina Biecz ma plan miejscowy dla 100,0% swojej powierzchni w 2024 r. — najwięcej z 148 obszarów.Czołówka gmin — woj. małopolskie
- 1. gmina Biecz 100,0 %
- 1. gmina Bolesław 100,0 %
- 1. gmina Budzów 100,0 %
- 1. miasto Bukowno 100,0 %
- 1. gmina Dobczyce 100,0 %
- 1. gmina Gdów 100,0 %
- 1. gmina Gródek nad Dunajcem 100,0 %
- 1. gmina Iwkowa 100,0 %
- 1. gmina Klucze 100,0 %
- 1. gmina Koniusza 100,0 %
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | gmina Biecz · powiat gorlicki | 100,0 % | — |
| 1. | 1. | gmina Bolesław · powiat olkuski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Budzów · powiat suski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Bukowno · powiat olkuski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Dobczyce · powiat myślenicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Gdów · powiat wielicki | 100,0 % | +0,1 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Gródek nad Dunajcem · powiat nowosądecki | 100,0 % | +0,2 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Iwkowa · powiat brzeski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Klucze · powiat olkuski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Koniusza · powiat proszowicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Laskowa · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Michałowice · powiat krakowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Moszczenica · powiat gorlicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Mszana Dolna · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Mszana Dolna · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Pcim · powiat myślenicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Podegrodzie · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Ropa · powiat gorlicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Rytro · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Rzepiennik Strzyżewski · powiat tarnowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
Wszystkie gminy w rankingu — woj. małopolskie
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | gmina Biecz · powiat gorlicki | 100,0 % | — |
| 1. | 1. | gmina Bolesław · powiat olkuski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Budzów · powiat suski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Bukowno · powiat olkuski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Dobczyce · powiat myślenicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Gdów · powiat wielicki | 100,0 % | +0,1 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Gródek nad Dunajcem · powiat nowosądecki | 100,0 % | +0,2 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Iwkowa · powiat brzeski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Klucze · powiat olkuski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Koniusza · powiat proszowicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Laskowa · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Michałowice · powiat krakowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Moszczenica · powiat gorlicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Mszana Dolna · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Mszana Dolna · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Pcim · powiat myślenicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Podegrodzie · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Ropa · powiat gorlicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Rytro · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Rzepiennik Strzyżewski · powiat tarnowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Rzezawa · powiat bocheński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Stryszawa · powiat suski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Sucha Beskidzka · powiat suski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Sękowa · powiat gorlicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Słomniki · powiat krakowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Trzciana · powiat bocheński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Wieliczka · powiat wielicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Wiśniowa · powiat myślenicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Łabowa · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Łososina Dolna · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Łukowica · powiat limanowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Łużna · powiat gorlicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Łącko · powiat nowosądecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Świątniki Górne · powiat krakowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Brzeźnica · powiat wadowicki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Bystra-Sidzina · powiat suski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Czernichów · powiat krakowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Dębno · powiat brzeski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Grybów · powiat nowosądecki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | miasto Jordanów · powiat suski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Kalwaria Zebrzydowska · powiat wadowicki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Krzeszowice · powiat krakowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Lubień · powiat myślenicki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Nowy Wiśnicz · powiat bocheński | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Ochotnica Dolna · powiat nowotarski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Olkusz · powiat olkuski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Spytkowice · powiat nowotarski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Sułoszowa · powiat krakowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Słopnice · powiat limanowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Tomice · powiat wadowicki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Tymbark · powiat limanowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Zabierzów · powiat krakowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Zawoja · powiat suski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Łapsze Niżne · powiat nowotarski | 99,9 % | +0,5 p.p. |
| 35. | 210. | gmina Żegocina · powiat bocheński | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 56. | 298. | gmina Bochnia · powiat bocheński | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 56. | 298. | gmina Gnojnik · powiat brzeski | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 56. | 298. | gmina Jordanów · powiat suski | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 56. | 298. | gmina Zator · powiat oświęcimski | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 60. | 340. | gmina Biskupice · powiat wielicki | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 60. | 340. | gmina Igołomia-Wawrzeńczyce · powiat krakowski | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 60. | 340. | gmina Wadowice · powiat wadowicki | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 63. | 382. | gmina Kocmyrzów-Luborzyca · powiat krakowski | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 63. | 382. | gmina Kęty · powiat oświęcimski | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 63. | 382. | gmina Lipinki · powiat gorlicki | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 63. | 382. | gmina Maków Podhalański · powiat suski | 99,5 % | +2,1 p.p. |
| 67. | 400. | gmina Iwanowice · powiat krakowski | 99,4 % | 0,0 p.p. |
| 67. | 400. | miasto Limanowa · powiat limanowski | 99,4 % | 0,0 p.p. |
| 67. | 400. | gmina Niepołomice · powiat wielicki | 99,4 % | 0,0 p.p. |
| 70. | 406. | gmina Dobra · powiat limanowski | 99,3 % | 0,0 p.p. |
| 70. | 406. | gmina Przeciszów · powiat oświęcimski | 99,3 % | 0,0 p.p. |
| 72. | 424. | gmina Liszki · powiat krakowski | 99,0 % | 0,0 p.p. |
| 72. | 424. | gmina Łapanów · powiat bocheński | 99,0 % | 0,0 p.p. |
| 74. | 430. | gmina Wieprz · powiat wadowicki | 98,9 % | 0,0 p.p. |
| 75. | 439. | gmina Mogilany · powiat krakowski | 98,7 % | 0,0 p.p. |
| 76. | 456. | gmina Charsznica · powiat miechowski | 98,1 % | 0,0 p.p. |
| 77. | 468. | gmina Raba Wyżna · powiat nowotarski | 97,6 % | 0,0 p.p. |
| 78. | 474. | gmina Wielka Wieś · powiat krakowski | 97,2 % | 0,0 p.p. |
| 79. | 479. | gmina Kłaj · powiat wielicki | 97,0 % | — |
| 80. | 480. | gmina Gorlice · powiat gorlicki | 96,9 % | 0,0 p.p. |
| 80. | 480. | gmina Kamionka Wielka · powiat nowosądecki | 96,9 % | 0,0 p.p. |
| 82. | 495. | gmina Zielonki · powiat krakowski | 95,3 % | 0,0 p.p. |
| 83. | 519. | gmina Spytkowice · powiat wadowicki | 91,5 % | 0,0 p.p. |
| 84. | 532. | miasto Oświęcim · powiat oświęcimski | 89,0 % | +0,1 p.p. |
| 85. | 545. | gmina Tarnów · powiat tarnowski | 85,9 % | +4,1 p.p. |
| 86. | 553. | gmina Myślenice · powiat myślenicki | 83,7 % | +10,3 p.p. |
| 87. | 566. | gmina Stary Sącz · powiat nowosądecki | 81,1 % | 0,0 p.p. |
| 88. | 568. | gmina Czorsztyn · powiat nowotarski | 80,8 % | 0,0 p.p. |
| 89. | 573. | miasto Kraków · Kraków | 79,2 % | +1,1 p.p. |
| 90. | 596. | miasto Nowy Targ · powiat nowotarski | 73,5 % | 0,0 p.p. |
| 91. | 626. | gmina Poronin · powiat tatrzański | 67,9 % | +3,1 p.p. |
| 92. | 630. | miasto Bochnia · powiat bocheński | 66,7 % | +4,1 p.p. |
| 93. | 636. | gmina Korzenna · powiat nowosądecki | 65,1 % | 0,0 p.p. |
| 94. | 674. | miasto Nowy Sącz · Nowy Sącz | 57,4 % | +0,4 p.p. |
| 95. | 708. | gmina Skała · powiat krakowski | 50,8 % | 0,0 p.p. |
| 96. | 720. | gmina Szczawnica · powiat nowotarski | 49,5 % | 0,0 p.p. |
| 97. | 721. | miasto Tarnów · Tarnów | 49,0 % | +1,8 p.p. |
| 98. | 725. | gmina Uście Gorlickie · powiat gorlicki | 48,7 % | 0,0 p.p. |
| 99. | 747. | gmina Wietrzychowice · powiat tarnowski | 46,2 % | 0,0 p.p. |
| 100. | 772. | gmina Kamienica · powiat limanowski | 42,8 % | 0,0 p.p. |
| 101. | 798. | gmina Szczurowa · powiat brzeski | 39,5 % | 0,0 p.p. |
| 101. | 798. | miasto Zakopane · powiat tatrzański | 39,5 % | 0,0 p.p. |
| 103. | 811. | gmina Piwniczna-Zdrój · powiat nowosądecki | 38,0 % | 0,0 p.p. |
| 104. | 829. | gmina Wojnicz · powiat tarnowski | 34,9 % | 0,0 p.p. |
| 105. | 842. | gmina Kościelisko · powiat tatrzański | 33,0 % | 0,0 p.p. |
| 106. | 850. | gmina Krościenko nad Dunajcem · powiat nowotarski | 32,2 % | 0,0 p.p. |
| 107. | 893. | gmina Muszyna · powiat nowosądecki | 29,3 % | 0,0 p.p. |
| 108. | 909. | gmina Krynica-Zdrój · powiat nowosądecki | 28,1 % | 0,0 p.p. |
| 109. | 922. | gmina Libiąż · powiat chrzanowski | 27,6 % | +10,1 p.p. |
| 110. | 931. | gmina Oświęcim · powiat oświęcimski | 26,5 % | 0,0 p.p. |
| 111. | 1018. | gmina Chrzanów · powiat chrzanowski | 20,3 % | 0,0 p.p. |
| 112. | 1036. | gmina Nowy Targ · powiat nowotarski | 19,3 % | +0,5 p.p. |
| 113. | 1061. | gmina Bukowina Tatrzańska · powiat tatrzański | 18,1 % | 0,0 p.p. |
| 114. | 1087. | gmina Chełmek · powiat oświęcimski | 16,7 % | 0,0 p.p. |
| 115. | 1116. | gmina Trzebinia · powiat chrzanowski | 15,8 % | +2,6 p.p. |
| 116. | 1251. | gmina Racławice · powiat miechowski | 10,9 % | 0,0 p.p. |
| 117. | 1259. | gmina Radłów · powiat tarnowski | 10,7 % | +1,6 p.p. |
| 118. | 1267. | gmina Miechów · powiat miechowski | 10,4 % | 0,0 p.p. |
| 119. | 1377. | gmina Radziemice · powiat proszowicki | 7,7 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 1387. | gmina Proszowice · powiat proszowicki | 7,4 % | 0,0 p.p. |
| 121. | 1456. | gmina Rabka-Zdrój · powiat nowotarski | 6,2 % | 0,0 p.p. |
| 122. | 1515. | gmina Brzesko · powiat brzeski | 5,2 % | 0,0 p.p. |
| 123. | 1535. | gmina Wierzchosławice · powiat tarnowski | 5,0 % | +0,2 p.p. |
| 124. | 1560. | gmina Ryglice · powiat tarnowski | 4,4 % | 0,0 p.p. |
| 125. | 1568. | gmina Koszyce · powiat proszowicki | 4,2 % | 0,0 p.p. |
| 125. | 1568. | gmina Zakliczyn · powiat tarnowski | 4,2 % | 0,0 p.p. |
| 127. | 1608. | gmina Babice · powiat chrzanowski | 3,7 % | +1,1 p.p. |
| 128. | 1617. | gmina Lisia Góra · powiat tarnowski | 3,6 % | 0,0 p.p. |
| 129. | 1836. | gmina Dąbrowa Tarnowska · powiat dąbrowski | 1,5 % | 0,0 p.p. |
| 130. | 1851. | gmina Limanowa · powiat limanowski | 1,4 % | 0,0 p.p. |
| 131. | 1882. | gmina Szaflary · powiat nowotarski | 1,2 % | 0,0 p.p. |
| 132. | 1916. | gmina Bobowa · powiat gorlicki | 1,0 % | 0,0 p.p. |
| 133. | 1967. | gmina Nowe Brzesko · powiat proszowicki | 0,7 % | 0,0 p.p. |
| 133. | 1967. | gmina Szczucin · powiat dąbrowski | 0,7 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 2020. | gmina Żabno · powiat tarnowski | 0,5 % | 0,0 p.p. |
| 136. | 2043. | gmina Pałecznica · powiat proszowicki | 0,4 % | 0,0 p.p. |
| 136. | 2043. | gmina Radgoszcz · powiat dąbrowski | 0,4 % | 0,0 p.p. |
| 138. | 2072. | gmina Biały Dunajec · powiat tatrzański | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 138. | 2072. | gmina Książ Wielki · powiat miechowski | 0,3 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Bolesław · powiat dąbrowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Borzęcin · powiat brzeski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Ciężkowice · powiat tarnowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Czchów · powiat brzeski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Gręboszów · powiat dąbrowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Kozłów · powiat miechowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Mędrzechów · powiat dąbrowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Olesno · powiat dąbrowski | 0,0 % | 0,0 p.p. |
| 140. | 2190. | gmina Raciechowice · powiat myślenicki | 0,0 % | 0,0 p.p. |
Czołówka powiatów — woj. małopolskie
Wartość powiatu jest złożona z jego gmin — tylko wtedy, gdy każda z nich ma dane; powiat z niepełnym kompletem gmin jest poza rankingiem.
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 10. | powiat wielicki · małopolskie | 99,4 % | — |
| 2. | 19. | Kraków · małopolskie | 79,2 % | +1,1 p.p. |
| 3. | 53. | Nowy Sącz · małopolskie | 57,4 % | +0,4 p.p. |
| 4. | 60. | Tarnów · małopolskie | 49,0 % | +1,8 p.p. |
| 5. | 87. | powiat tatrzański · małopolskie | 33,7 % | +0,6 p.p. |
Źródło i sposób liczenia
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Równe wartości dzielą miejsce (1, 2, 2, 4). Zmiana rok do roku pokazuje się tylko tam, gdzie GUS podał oba roczniki. Obszary bez opublikowanej wartości są poza rankingiem — nie na jego końcu i nie jako zero.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Bank Danych Lokalnych (Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym, dane za 2024 r.), licencja CC BY 4.0; opracowanie: Landeva, landeva.pl.