Pokrycie planami miejscowymi — woj. śląskie
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Najwyżej w województwie śląskim w 2024 r.: gmina Czernichów — 100,0 %; w rankingu: 137 gmin. Stan na 2026-10-13.
dane za 2024 r. stan na Ten ranking dla całej Polski
Gmina Czernichów ma plan miejscowy dla 100,0% swojej powierzchni w 2024 r. — najwięcej z 137 obszarów.Czołówka gmin — woj. śląskie
- 1. gmina Czernichów 100,0 %
- 1. gmina Dębowiec 100,0 %
- 1. gmina Godów 100,0 %
- 1. gmina Goleszów 100,0 %
- 1. gmina Istebna 100,0 %
- 1. gmina Jasienica 100,0 %
- 1. gmina Kroczyce 100,0 %
- 1. gmina Krupski Młyn 100,0 %
- 1. gmina Krzepice 100,0 %
- 1. gmina Mykanów 100,0 %
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | gmina Czernichów · powiat żywiecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Dębowiec · powiat cieszyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Godów · powiat wodzisławski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Goleszów · powiat cieszyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Istebna · powiat cieszyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Jasienica · powiat bielski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Kroczyce · powiat zawierciański | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Krupski Młyn · powiat tarnogórski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Krzepice · powiat kłobucki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Mykanów · powiat częstochowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Ogrodzieniec · powiat zawierciański | 100,0 % | — |
| 1. | 1. | gmina Pawłowice · powiat pszczyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Pietrowice Wielkie · powiat raciborski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Przystajń · powiat kłobucki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Radlin · powiat wodzisławski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Rybnik · Rybnik | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Siemianowice Śląskie · Siemianowice Śląskie | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Wojkowice · powiat będziński | 100,0 % | — |
| 1. | 1. | gmina Włodowice · powiat zawierciański | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Świerklany · powiat rybnicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
Wszystkie gminy w rankingu — woj. śląskie
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | gmina Czernichów · powiat żywiecki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Dębowiec · powiat cieszyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Godów · powiat wodzisławski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Goleszów · powiat cieszyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Istebna · powiat cieszyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Jasienica · powiat bielski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Kroczyce · powiat zawierciański | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Krupski Młyn · powiat tarnogórski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Krzepice · powiat kłobucki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Mykanów · powiat częstochowski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Ogrodzieniec · powiat zawierciański | 100,0 % | — |
| 1. | 1. | gmina Pawłowice · powiat pszczyński | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Pietrowice Wielkie · powiat raciborski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Przystajń · powiat kłobucki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Radlin · powiat wodzisławski | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Rybnik · Rybnik | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Siemianowice Śląskie · Siemianowice Śląskie | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Wojkowice · powiat będziński | 100,0 % | — |
| 1. | 1. | gmina Włodowice · powiat zawierciański | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | gmina Świerklany · powiat rybnicki | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | miasto Żory · Żory | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Brenna · powiat cieszyński | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | miasto Jastrzębie-Zdrój · Jastrzębie-Zdrój | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Lubomia · powiat wodzisławski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Miedźno · powiat kłobucki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | miasto Mikołów · powiat mikołowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Milówka · powiat żywiecki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Mszana · powiat wodzisławski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Sośnicowice · powiat gliwicki | 99,9 % | +0,4 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Wilamowice · powiat bielski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | miasto Wisła · powiat cieszyński | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Wręczyca Wielka · powiat kłobucki | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Wyry · powiat mikołowski | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 22. | 210. | gmina Łazy · powiat zawierciański | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 298. | gmina Bobrowniki · powiat będziński | 99,8 % | +3,9 p.p. |
| 35. | 298. | miasto Chorzów · Chorzów | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 298. | gmina Czerwionka-Leszczyny · powiat rybnicki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 298. | gmina Gaszowice · powiat rybnicki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 298. | gmina Jeleśnia · powiat żywiecki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 298. | miasto Pszów · powiat wodzisławski | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 35. | 298. | gmina Łodygowice · powiat żywiecki | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 42. | 340. | gmina Gilowice · powiat żywiecki | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 42. | 340. | gmina Psary · powiat będziński | 99,7 % | 0,0 p.p. |
| 42. | 340. | miasto Sławków · powiat będziński | 99,7 % | +3,2 p.p. |
| 45. | 364. | gmina Bestwina · powiat bielski | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 364. | gmina Goczałkowice-Zdrój · powiat pszczyński | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 364. | miasto Kalety · powiat tarnogórski | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 364. | gmina Koszarawa · powiat żywiecki | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 364. | gmina Kłomnice · powiat częstochowski | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 45. | 364. | gmina Rajcza · powiat żywiecki | 99,6 % | 0,0 p.p. |
| 51. | 382. | gmina Lipowa · powiat żywiecki | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 51. | 382. | gmina Olsztyn · powiat częstochowski | 99,5 % | 0,0 p.p. |
| 53. | 400. | gmina Ornontowice · powiat mikołowski | 99,4 % | 0,0 p.p. |
| 54. | 406. | gmina Jejkowice · powiat rybnicki | 99,3 % | 0,0 p.p. |
| 54. | 406. | gmina Pszczyna · powiat pszczyński | 99,3 % | +2,1 p.p. |
| 54. | 406. | gmina Żarki · powiat myszkowski | 99,3 % | 0,0 p.p. |
| 57. | 421. | gmina Przyrów · powiat częstochowski | 99,1 % | — |
| 58. | 430. | gmina Niegowa · powiat myszkowski | 98,9 % | 0,0 p.p. |
| 58. | 430. | miasto Radzionków · powiat tarnogórski | 98,9 % | 0,0 p.p. |
| 60. | 436. | gmina Łękawica · powiat żywiecki | 98,8 % | 0,0 p.p. |
| 61. | 439. | gmina Ożarowice · powiat tarnogórski | 98,7 % | 0,0 p.p. |
| 61. | 439. | gmina Rudziniec · powiat gliwicki | 98,7 % | 0,0 p.p. |
| 63. | 443. | gmina Toszek · powiat gliwicki | 98,6 % | 0,0 p.p. |
| 64. | 450. | gmina Pilchowice · powiat gliwicki | 98,3 % | 0,0 p.p. |
| 64. | 450. | gmina Zbrosławice · powiat tarnogórski | 98,3 % | 0,0 p.p. |
| 64. | 450. | miasto Żywiec · powiat żywiecki | 98,3 % | 0,0 p.p. |
| 67. | 464. | gmina Gierałtowice · powiat gliwicki | 97,9 % | 0,0 p.p. |
| 68. | 466. | miasto Piekary Śląskie · Piekary Śląskie | 97,8 % | 0,0 p.p. |
| 69. | 468. | gmina Lelów · powiat częstochowski | 97,6 % | 0,0 p.p. |
| 70. | 470. | gmina Gorzyce · powiat wodzisławski | 97,5 % | 0,0 p.p. |
| 71. | 473. | gmina Pilica · powiat zawierciański | 97,3 % | 0,0 p.p. |
| 72. | 475. | miasto Myszków · powiat myszkowski | 97,1 % | +45,8 p.p. |
| 73. | 491. | gmina Poraj · powiat myszkowski | 95,9 % | 0,0 p.p. |
| 74. | 493. | miasto Zawiercie · powiat zawierciański | 95,5 % | 0,0 p.p. |
| 75. | 498. | miasto Tarnowskie Góry · powiat tarnogórski | 94,9 % | 0,0 p.p. |
| 76. | 503. | gmina Koziegłowy · powiat myszkowski | 94,0 % | 0,0 p.p. |
| 77. | 511. | miasto Czeladź · powiat będziński | 92,9 % | 0,0 p.p. |
| 78. | 517. | miasto Gliwice · Gliwice | 92,2 % | 0,0 p.p. |
| 79. | 520. | miasto Świętochłowice · Świętochłowice | 91,4 % | 0,0 p.p. |
| 80. | 537. | miasto Pyskowice · powiat gliwicki | 87,3 % | 0,0 p.p. |
| 81. | 539. | gmina Krzyżanowice · powiat raciborski | 86,9 % | 0,0 p.p. |
| 82. | 549. | miasto Bieruń · powiat bieruńsko-lędziński | 84,9 % | 0,0 p.p. |
| 83. | 568. | miasto Rydułtowy · powiat wodzisławski | 80,8 % | −0,2 p.p. |
| 84. | 586. | gmina Czechowice-Dziedzice · powiat bielski | 75,3 % | 0,0 p.p. |
| 85. | 598. | gmina Panki · powiat kłobucki | 73,4 % | 0,0 p.p. |
| 86. | 600. | miasto Cieszyn · powiat cieszyński | 73,0 % | +4,1 p.p. |
| 87. | 607. | gmina Kamienica Polska · powiat częstochowski | 71,3 % | 0,0 p.p. |
| 88. | 618. | miasto Jaworzno · Jaworzno | 69,3 % | −0,1 p.p. |
| 88. | 618. | miasto Sosnowiec · Sosnowiec | 69,3 % | +5,8 p.p. |
| 90. | 632. | gmina Marklowice · powiat wodzisławski | 66,1 % | −3,0 p.p. |
| 91. | 644. | gmina Radziechowy-Wieprz · powiat żywiecki | 63,2 % | 0,0 p.p. |
| 92. | 648. | miasto Będzin · powiat będziński | 62,1 % | 0,0 p.p. |
| 93. | 666. | miasto Bytom · Bytom | 59,1 % | 0,0 p.p. |
| 94. | 671. | miasto Dąbrowa Górnicza · Dąbrowa Górnicza | 57,5 % | 0,0 p.p. |
| 95. | 679. | gmina Rudnik · powiat raciborski | 56,0 % | +0,2 p.p. |
| 96. | 686. | gmina Chełm Śląski · powiat bieruńsko-lędziński | 53,9 % | +1,1 p.p. |
| 97. | 703. | gmina Tworóg · powiat tarnogórski | 51,8 % | +0,6 p.p. |
| 98. | 707. | miasto Imielin · powiat bieruńsko-lędziński | 51,0 % | 0,0 p.p. |
| 99. | 711. | gmina Mierzęcice · powiat będziński | 50,4 % | 0,0 p.p. |
| 100. | 716. | miasto Orzesze · powiat mikołowski | 49,8 % | 0,0 p.p. |
| 101. | 718. | gmina Jaworze · powiat bielski | 49,6 % | 0,0 p.p. |
| 102. | 738. | miasto Szczyrk · powiat bielski | 47,0 % | −0,4 p.p. |
| 103. | 756. | miasto Wodzisław Śląski · powiat wodzisławski | 45,5 % | 0,0 p.p. |
| 104. | 789. | miasto Tychy · Tychy | 40,7 % | +0,5 p.p. |
| 105. | 791. | miasto Bielsko-Biała · Bielsko-Biała | 40,5 % | +0,2 p.p. |
| 106. | 805. | miasto Racibórz · powiat raciborski | 38,6 % | 0,0 p.p. |
| 107. | 815. | miasto Mysłowice · Mysłowice | 37,8 % | +0,2 p.p. |
| 108. | 817. | miasto Katowice · Katowice | 36,9 % | +1,8 p.p. |
| 109. | 824. | gmina Pawonków · powiat lubliniecki | 35,6 % | 0,0 p.p. |
| 110. | 831. | gmina Woźniki · powiat lubliniecki | 34,4 % | +6,8 p.p. |
| 111. | 847. | miasto Lubliniec · powiat lubliniecki | 32,3 % | +2,1 p.p. |
| 111. | 847. | miasto Zabrze · Zabrze | 32,3 % | 0,0 p.p. |
| 113. | 855. | gmina Świerklaniec · powiat tarnogórski | 31,8 % | 0,0 p.p. |
| 114. | 872. | gmina Boronów · powiat lubliniecki | 30,7 % | 0,0 p.p. |
| 115. | 879. | gmina Kłobuck · powiat kłobucki | 30,2 % | +0,7 p.p. |
| 116. | 888. | gmina Kruszyna · powiat częstochowski | 29,6 % | 0,0 p.p. |
| 117. | 892. | miasto Częstochowa · Częstochowa | 29,4 % | 0,0 p.p. |
| 118. | 973. | miasto Miasteczko Śląskie · powiat tarnogórski | 23,7 % | 0,0 p.p. |
| 119. | 978. | gmina Kuźnia Raciborska · powiat raciborski | 23,4 % | 0,0 p.p. |
| 120. | 986. | gmina Siewierz · powiat będziński | 23,0 % | 0,0 p.p. |
| 121. | 1010. | gmina Popów · powiat kłobucki | 20,9 % | +0,5 p.p. |
| 122. | 1013. | gmina Koszęcin · powiat lubliniecki | 20,6 % | 0,0 p.p. |
| 123. | 1053. | gmina Konopiska · powiat częstochowski | 18,8 % | +0,3 p.p. |
| 124. | 1096. | miasto Ustroń · powiat cieszyński | 16,4 % | 0,0 p.p. |
| 125. | 1154. | miasto Poręba · powiat zawierciański | 14,1 % | 0,0 p.p. |
| 126. | 1161. | gmina Kobiór · powiat pszczyński | 13,8 % | 0,0 p.p. |
| 127. | 1214. | gmina Lipie · powiat kłobucki | 12,0 % | +0,2 p.p. |
| 128. | 1242. | gmina Bojszowy · powiat bieruńsko-lędziński | 11,2 % | 0,0 p.p. |
| 129. | 1248. | gmina Koniecpol · powiat częstochowski | 11,0 % | 0,0 p.p. |
| 130. | 1263. | miasto Lędziny · powiat bieruńsko-lędziński | 10,6 % | 0,0 p.p. |
| 131. | 1552. | gmina Ciasna · powiat lubliniecki | 4,6 % | 0,0 p.p. |
| 132. | 1737. | gmina Miedźna · powiat pszczyński | 2,1 % | +0,1 p.p. |
| 133. | 1782. | gmina Blachownia · powiat częstochowski | 1,8 % | 0,0 p.p. |
| 133. | 1782. | gmina Szczekociny · powiat zawierciański | 1,8 % | 0,0 p.p. |
| 135. | 1993. | gmina Irządze · powiat zawierciański | 0,6 % | 0,0 p.p. |
| 136. | 2115. | gmina Starcza · powiat częstochowski | 0,2 % | 0,0 p.p. |
| 137. | 2154. | gmina Żarnowiec · powiat zawierciański | 0,1 % | 0,0 p.p. |
Czołówka powiatów — woj. śląskie
Wartość powiatu jest złożona z jego gmin — tylko wtedy, gdy każda z nich ma dane; powiat z niepełnym kompletem gmin jest poza rankingiem.
| Miejsce | W kraju | Obszar | Powierzchnia objęta planem miejscowym | Zmiana od 2023 |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1. | Rybnik · śląskie | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | Siemianowice Śląskie · śląskie | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 1. | 1. | Żory · śląskie | 100,0 % | 0,0 p.p. |
| 4. | 6. | Jastrzębie-Zdrój · śląskie | 99,9 % | 0,0 p.p. |
| 5. | 7. | Chorzów · śląskie | 99,8 % | 0,0 p.p. |
| 6. | 12. | Piekary Śląskie · śląskie | 97,8 % | 0,0 p.p. |
| 7. | 13. | powiat myszkowski · śląskie | 96,7 % | +7,0 p.p. |
| 8. | 15. | Gliwice · śląskie | 92,2 % | 0,0 p.p. |
| 9. | 16. | Świętochłowice · śląskie | 91,4 % | 0,0 p.p. |
| 10. | 18. | powiat wodzisławski · śląskie | 87,4 % | −0,2 p.p. |
| 11. | 22. | powiat tarnogórski · śląskie | 76,6 % | +0,1 p.p. |
| 12. | 30. | Jaworzno · śląskie | 69,3 % | −0,1 p.p. |
| 12. | 30. | Sosnowiec · śląskie | 69,3 % | +5,8 p.p. |
| 14. | 37. | powiat będziński · śląskie | 64,9 % | — |
| 15. | 47. | Bytom · śląskie | 59,1 % | 0,0 p.p. |
| 16. | 52. | Dąbrowa Górnicza · śląskie | 57,5 % | 0,0 p.p. |
| 17. | 73. | powiat bieruńsko-lędziński · śląskie | 43,3 % | +0,2 p.p. |
| 18. | 77. | Tychy · śląskie | 40,7 % | +0,5 p.p. |
| 19. | 78. | Bielsko-Biała · śląskie | 40,5 % | +0,2 p.p. |
| 20. | 81. | Mysłowice · śląskie | 37,8 % | +0,2 p.p. |
| 21. | 82. | Katowice · śląskie | 36,9 % | +1,8 p.p. |
| 22. | 88. | Zabrze · śląskie | 32,3 % | 0,0 p.p. |
| 23. | 92. | Częstochowa · śląskie | 29,4 % | 0,0 p.p. |
Źródło i sposób liczenia
Udział powierzchni gminy objętej obowiązującymi planami miejscowymi pokazuje, gdzie buduje się bez WZ — według GUS. Równe wartości dzielą miejsce (1, 2, 2, 4). Zmiana rok do roku pokazuje się tylko tam, gdzie GUS podał oba roczniki. Obszary bez opublikowanej wartości są poza rankingiem — nie na jego końcu i nie jako zero.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Bank Danych Lokalnych (Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym, dane za 2024 r.), licencja CC BY 4.0; opracowanie: Landeva, landeva.pl.